Kako živijo stara mestna jedra
Združenje zgodovinskih mest Slovenije, v katerem je tudi pet gorenjskih, je praznovalo petnajst let dela. Izdali so knjigo Dragocenosti starih mestnih jeder s primeri prenove v vsakem od dvanajstih mest.
Kranj – Obletnico so proslavili na Ptuju, kjer je pred 15 leti združenje na pobudo Ptuja, Škofje Loke in Pirana tudi nastalo. Takrat je združevalo šest mest, danes jih je že 15, pove generalna sekretarka združenja Mateja Hafner Dolenc iz Škofje Loke. Od gorenjskih so poleg Škofje Loke v združenju že Kamnik, Kranj, Radovljica in Tržič, na novo so se pridružile Jesenice. Nova članica je tudi razvojna agencija BSC Kranj, kajti gre za gospodarsko interesno združenje, ki vključuje tudi gospodarske in druge organizacije. Od gorenjskih so že od začetka članice Razvojna agencija Sora, Gea-Consult Škofja Loka in Biro Mikroklima Medard Hafner Škofja Loka.
Slovesnost ob petnajstletnici združenja so pripravili Idrijčani, slavnostni govornik je bil dekan fakultete za arhitekturo Peter Gabrijelčič, ki je poudaril pomen zgodovinskih mest kot središč kulturne dediščine, ki so prednost Evrope in Slovenije tudi v turistični ponudbi. Pomembno pa je, da mestna središča živijo, v kar je treba vključiti tudi prebivalce. Ob tej priložnosti je združenje organiziralo tudi skupščino, ki so se je udeležili župani ali podžupani občin-članic, in med drugim spregovorili o izvajanju programa dela za obdobje 2014 do 2018. Ob obletnici so izdali knjigo Žive Deu Dragocenosti starih mestnih jeder, v kateri avtorica popisuje uspešno izvedene prenove v središčih zgodovinskih mest, ki dokazujejo, da ta mesta živijo. Med tremi prenovami v vsakem od mest so opisane prenove stanovanj in poslovnih prostorov, tretja pa je prenova, ki so jo za dele mest vodile občine. V Kranju so bili to grajski kompleks Khislstein, Layerjeva hiša in kostnica ob cerkvi sv. Kancijana in tovarišev. V Radovljici so obnovili Thurnovo graščino, sedež radovljiškega gospostva, gostilno Lectar in Bogatajevo hišo na Gorenjski cesti 4. Primeri uspešne obnove v Škofji Loki so Cankarjev trg in dve hiši na Mestnem trgu, v Tržiču pa spomenik žrtvam NOB s paviljonom in fužina Germovka.