Nov korak do popolne sprostitve cen
Po novem se bodo cene 95-oktanskega motornega bencina in dizelskega goriva na črpalkah ob avtocestah in hitrih cestah oblikovale prosto.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo po napovedi ministra Zdravka Počivalška do sredine prihodnjega leta vzpostavilo portal, na katerem bodo dostopni podatki o cenah pogonskih goriv na vseh bencinskih črpalkah v Sloveniji.
Kranj – Vlada je v ponedeljek na dopisni seji sprejela uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerim je storila nov korak k popolni sprostitvi maloprodajnih cen naftnih derivatov. Medtem ko se že od aprila dalje cene 100-oktanskega motornega bencina in kurilnega olja oblikujejo prosto, se z uveljavitvijo v ponedeljek sprejete uredbe od srede naprej prosto oblikujejo tudi cene 95-oktanskega motornega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah. Cene teh dveh vrst pogonskih goriv bodo na ostalih bencinskih črpalkah še naprej pod državnim nadzorom, država jih bo tako kot doslej določala na vsake dva tedna, pri tem pa bo upoštevala gibanje cen naftnih derivatov na svetovnem trgu ter gibanje tečaja dolarja in evra.
Mnenja o liberalizaciji cen 95-oktanskega bencina in »dizla« na črpalkah ob avtocestah in hitrih cestah so različna, tudi koalicija ob ponedeljkovi odločitvi ni bila enotna. Socialni demokrati so nasprotovali sprejetju uredbe, saj menijo, da trg, ki ga 90-odstotno obvladujeta dve družbi, ne omogoča normalne tržne konkurence, ki bi uravnavala raven cen in s tem zaščitila pravice potrošnikov. V Trgovinski zbornici Slovenije podpirajo odločitev vlade, hkrati pa poudarjajo, da si bodo še naprej prizadevali za popolno liberalizacijo cen pogonskih goriv, kar je tudi praksa v vseh ostalih državah Evropske unije. »Sprostitev cen je dobra tudi za potrošnike, saj bodo lahko primerjali cene med ponudniki in se na podlagi lastnih preferenc odločali o izbiri ponudnika,« je dejala Mariča Lah, predsednica zbornice, in dodala, da je tudi analiza vpliva deregulacije cen naftnih derivatov in trošarinske politike v Sloveniji pokazala, da maloprodajne cene naftnih derivatov ob ukinitvi regulacije ne bodo pomembno porasle.
V Gospodarski zbornici Slovenije bodo spremljali gibanje sproščenih cen naftnih derivatov, ob tem pa opozarjajo na pasti, ki jih prinaša maloprodajni trg, na katerem prevladujeta dve družbi. Ker minimalni pogoji za delovanje tega trga niso zagotovljeni, napovedujejo, da se bodo cene bencina in »dizla« na avtocestah in hitrih cestah zvišale od 10 do 15 odstotkov. Dvomijo tudi, da bi višje marže privabile dodatne ponudnike, saj so fiksni stroški postavitve bencinskega servisa dokaj visoki.