Nega bolnika na domu
Predvidoma decembra bo pri Rdečem križu Slovenije, Območni enoti Kranj, potekal tečaj laične nege bolnika na domu. V več terminih bo skupaj zajel približno štirinajst pedagoških ur. Nekaj iztočnic o tem, zakaj se je koristno udeležiti tečaja, je dala njihova prostovoljka Biljana Djakovič. Iz izkušenj je povedala, da evalvacija, ki jo imajo ob koncu vsakega takega tečaja, vedno pokaže, da so tovrstni tečaji dobrodošli in lepo sprejeti.
Na preteklem tečaju so se tečajniki pogovarjali o tem, kako pomagati v akutnih stanjih, kot so možganska kap in nekatera vročinska stanja, pri sladkorni bolezni, kako skrbimo za osebno higieno bolnega svojca in kaj sploh je zdravje. Pogovarjali so se tudi že o "srčnih bolečinah", o smrti, medosebnih in medgeneracijskih odnosih.
Biljana Djakovič je povedala, da v trenutku, ko zbolimo ali ko zbolijo naši najbližji, iščemo odgovore na številna vprašanja: "In ravno na ta vprašanja se trudimo na tem tečaju posameznikom, laikom, ki nimajo poprejšnje zdravstvene izobrazbe, odgovoriti in s tem pomagati do čimprejšnjega okrevanja njih samih ali njihovih svojcev. Za vsakega je njegova stiska največja in najpomembnejša. Tečaj je zato namenjen predvsem laikom, da se lahko o svoji stiski pogovorijo in skupaj pridemo do rešitev."
Vsebine so različne, odvisne tudi od pričakovanj skupine, ki oblikuje tečaj. "Tečajniki prihajajo z različnimi izkušnjami, zdravstvenimi težavami oz. imajo doma svojca in ne vedo, na kakšen način se mu približati, pomagati. Včasih ni dovolj le izmeritev temperature, ampak da si znamo vzeti čas za pogovor z bolnim svojcem, da smo strpni in potrpežljivi do njega in ga spodbujamo k ozdravitvi," je pojasnila Djakovičeva. Na preteklem tečaju so se tečajniki pogovarjali denimo o tem, kako pomagati v akutnih stanjih, kot so možganska kap in nekatera vročinska stanja, pri sladkorni bolezni, kako skrbimo za osebno higieno bolnega svojca in kaj sploh je zdravje. Pogovarjali so se tudi že o "srčnih bolečinah", o smrti, medosebnih in medgeneracijskih odnosih. "Cilj je predvsem v tem, da bodo tečajniki znali pravilno pristopiti in pomagati najbližjim, da bodo vsebine, o katerih bodo slišali, lahko uporabili v praksi. Ljudje so zelo ozaveščeni, saj imajo znanje, želijo pa potrditev, da je njihovo znanje pravilno in ga znajo tudi pravilno uporabljati. Poudariti moram, da prihajajo na tečaj starejše osebe, ki tukaj pridobijo čim več informacij, ki jih bodo, ko bo to potrebno, znali uporabiti." Seveda pa tečaj ni namenjen samo starejšim. Odvisno je, kot je sogovornica že poudarila, od celotne skupine udeležencev, kaj želijo slišati.
Tečaj laične nege bolnika na domu poteka teoretično in praktično. Podani so neki okvirji, ki jih organizator predstavi na začetku. Biljana Djakovič pojasni še mejo med zadoščanjem samostojne pomoči bolniku z laičnim znanjem in potrebi po pomoči strokovno usposobljene negovalke: "Ko ljudje ne zmorejo več sami, običajno poprosijo sorodstvo, sosede in nato strokovno pomoč. Točne meje ni in tudi nikjer ni napisano, ko ti nekdo od svojcev obleži, da sedaj je pa potrebna strokovna pomoč. Ljudje se zavedajo in želijo svojim najbližjim pomagati in jim nuditi vse, samo da bodo spet zdravi in seveda v tej smeri iščejo rešitve in sprejemajo odločitve."