Manko naj pokrijejo ustanovitelji
Slovenska hranilnica in posojilnica Kranj v stečaju od ustanoviteljev terja 3,46 milijona evrov odškodnine, kolikor naj bi bilo potrebno za 100-odstotno poplačilo upnikov.
Kranj – Dobrih štirinajst let po njegovi uvedbi stečaja Slovenske hranilnice in posojilnice Kranj (SHP) še vedno niso pripeljali do konca. Glavni razlog za to je odškodninska tožba v višini 3,46 milijona evrov, ki jo je stečajni upravitelj Andrej Toš zoper ustanovitelje hranilnice vložil na kranjsko okrožno sodišče, obravnavati pa so jo začeli šele minuli petek. Toš je tožbo zoper Kmetijsko gozdarsko zadrugo Tržič in podjetja Spedor, Inzas in Alpmetal Kovinoplastika vložil že 2003, z njo pa želi od ustanoviteljev iz naslova zakonske odgovornosti za obveznosti SHP-ja izterjati razliko med poplačilom iz stečajne mase in zneskom priznanih terjatev 758 upnikom.
Kot smo že večkrat poročali, so upniki SHP Kranj v stečajnem postopku prijavili za več kot 1,6 milijarde tolarjev (približno 6,67 milijona evrov) terjatev, od tega jih je sodišče priznalo za 1,4 milijarde tolarjev, za pol milijona tolarjev pa je bilo še pobota med dolgovi in terjatvami. Skupaj je bilo tako upnikom priznanih za 5,8 milijona evrov terjatev, do leta 2012 so bili poplačani okoli 45-odstotno, v rednih poročilih kranjskemu sodišču, ki vodi stečajni postopek, navaja stečajni upravitelji Andrej Toš. Po zadnjih podatkih je v stečajni masi še okoli 336 tisoč evrov, delitev med upnike pa je odvisna od rešitve nasprotne izvršbe, ki sta jo zoper stečajnega dolžnika vložila dediča Petra Smuka, ki je bil tudi soustanovitelj in član upravnega odbora SHP.
Po odločitvi okrožne sodnice Sonje Švegelj bo pri izračunu dejanskega manka v stečajni masi pomagal sodni izvedenec ekonomske stroke, ki naj bi odgovoril tudi na vprašanje toženih strank, ali je bila unovčitev celotnega stečajnega premoženja smotrna.
Če bo sodišče razsodilo, da so ustanovitelji odškodninsko odgovorni za obveznosti SHP-ja, bo stečajni upravitelj najverjetneje predlagal, da bi terjatve prenesli na upnike, ki bi potem kot skupnost upnikov (s pomočjo odvetnikov) lahko začeli z izterjavo. Vprašanje pa je, koliko bodo sploh lahko izterjali, saj od ustanoviteljev normalno posluje le še KGZ Tržič, medtem ko sta Inzas in Alpmetal Kovinoplastika v stečaju, Spedor pa tudi že vrsto let ne posluje, kot je sodišču zaupal njegov pooblaščenec Dušan Žorž. Vsa tri podjetja so torej brez denarja in ne zmorejo niti založiti predujma za plačilo stroškov angažiranega sodnega izvedenca.