Največ zdravja v Domžalah
Po kazalnikih zdravja prebivalstva so Domžale najbolj zdrava slovenska občina pred Medvodami in Radovljico. Na Gorenjskem imajo najmanj zdravja na Jesenicah, Jezerskem in v Tržiču.
Domžale izstopajo po stopnji razvitosti občine, odzivnosti v programu Svit, kakovosti pitne vode, pod povprečjem so pri prekomerno prehranjenih otrocih, bolniških odsotnostih, visokotveganem opijanju ...
Kranj – Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je minuli teden predstavil projekt Zdravje v občini, ki prikazuje zdravstveno stanje ljudi v slovenskih občinah in primerjavo med njimi. Glede na seštevek kazalnikov projekta je Gorenjska med najbolj zdravimi regijami. Tudi tri najbolj zdrave slovenske občine so prav gorenjske: največ pozitivnih kazalnikov glede na povprečje Slovenije imajo Domžale, sledita občini Medvode in Radovljica. Na Gorenjskem ima največ negativnih kazalnikov glede na slovensko povprečje občina Jesenice, za njo pa sta se uvrstili občini Jezersko in Tržič.
V NIJZ navajajo, da na razlike v zdravju vplivajo različni dejavniki, ki niso nujno povezani s krajem oz. regijo bivanja, so pa občine v vzhodni Sloveniji v povprečju v nekoliko slabšem položaju od občin na zahodu države. Na razlike v zdravju sicer vplivajo socialno-ekonomski dejavniki, kultura in etnična pripadnost, sistem zdravstvenega varstva, ki se odraža v dostopnosti do kakovostnih in varnih programov preprečevanja bolezni, zdravljenja in rehabilitacije, ter življenjski slog v povezavi z vpetostjo posameznika v ožjo socialno mrežo, njegove bivalne in delovne razmere ter dostopnost do osnovnih dobrin in storitev.
Podatke, ki jih bodo letno posodabljali, so zajeli iz različnih baz, zdravje prebivalstva pa ocenjujejo na podlagi 35 kazalnikov. Spremljajo demografske in razvojne kazalnike občine, dejavnike tveganja za zdravje (telesni fitnes otrok, prekomerna prehranjenost, kajenje, opijanje ...), odzivnost na preventivne presejalne programe, zdravstveno stanje (novi primeri raka, astma pri otrocih, prejemniki zdravil za različne bolezni, srčni infarkt, možganska kap, bolniške odsotnosti …) pa tudi splošno umrljivost ter umrljivost zaradi raka in različnih bolezni.
Domžale od slovenskega povprečja na primer odstopajo po stopnji razvitosti občine, odzivnosti v Programu Svit – presejanju za raka debelega črevesa in danke, mikrobiološki kakovosti pitne vode, po visokem deležu občanov, zadovoljnih z zdravjem … Manj od slovenskega povprečja pa imajo prekomerno prehranjenih otrok, bolniških odsotnosti, t. i. visokotveganega opijanja, splošne umrljivosti …
Na Jesenicah, ki so najmanj zdrava gorenjska občina, pa imajo denimo 28,4 odstotka prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov, kar je največ na Gorenjskem (Slovenija 24,6 odstotka), telesni fitnes otrok je nižji od slovenskega povprečja, delež prejemnikov zdravil za sladkorno bolezen in povišan krvni tlak pa višji, prav tako tudi stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi. Bolniška odsotnost je bila v povprečju 15,8 dne na leto (Slovenija 13,7 dne). Med gorenjskimi občinami izstopajo tudi po visokotveganem opijanju in kajenju. Največ rednih in občasnih kadilcev na Gorenjskem ima sicer Tržič – kar 36 odstotkov (Slovenija 24 odstotkov).
Se pa očitno zelo zdrave počutijo občani Cerkelj, saj jih je svoje zdravje ocenilo kot dobro 81,1 odstotka, kar je največ v Sloveniji. Za njimi so se po samooceni dobrega zdravja zvrstile še tri gorenjske občine: Kranj, Šenčur in Naklo. Preddvor in Železniki sta občini z najnižjo bolniško odsotnostjo v državi, ki je trajala povprečno 8,4 oz. 9,2 dneva na leto. V Železnikih imajo najvišjo odzivnost v Programu Svit v Sloveniji – 78,5 odstotka, medtem ko je v državi odzivnost 60,4-odstotna, po odzivnosti v Program Zora – presejanju za raka materničnega vratu – pa so bili z 81,1 odstotka drugi (Slovenija 71,3 odstotka). Z visoko odzivnostjo v presejalne programe se lahko pohvalijo tudi v Poljanski dolini.
Podatki o zdravju v slovenskih občinah so dostopni na spletni strani NIJZ.