Simon Strupi – član kranjske štiriperesne deteljice
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (70)
Zgodilo se je, da so se v istem kraju ob približno istem času rodili štirje možje, ki so močno vtisnili pečat dogajanjem v deželi Kranjski. V časovnem razmiku 15 let so se rodili v Kranju: 24. aprila 1799 prvi slovenski veleposestnik Fidelis Terpinc, 19. novembra 1808 'oče naroda', veterinar Janez Bleiweis, 20. oktobra 1812 veterinar Simo Strupi in 22. februarja 1814 dunajski bankir, Bleiweisov mlajši brat Valentin Pleiweis.
Kaže, da so v tem času tudi nekateri kmetje zmogli šolanje otrok v šolah tudi tja do Dunaja. Simon Strupi se je rodil v Čirčah pri Kranju kmetu Jakobu in Uršuli, rojeni Zevnik. Razumljivo je, da so kasneje krajevno povezani ljudje bolj ali manj tudi sodelovali.
Simon Strupi je sicer najbolj zaslovel, ko je bil izredno pomemben tudi v veterinarstvu na Češkem. Kar 25 let, v letih 1855–1880, je bil redni profesor teoretičnega in praktičnega veterinarstva na medicinski fakulteti v Pragi. Zavzemal se je tudi za ustanovitev samostojne visoke veterinarske šole. Seveda pa se je njegovo izobraževanje začelo z osnovno šolo v Kranju in gimnazijo (1825–1829) ter prvem letniku filozofije (1831) v Ljubljani. Po tem je študiral medicino na Dunaju, kjer je kot štipendist v letih 1834–1835 dosegel naziv živinozdravnika na veterinarski šoli, kjer je ostal kot korepetitor docent do leta 1844.
V letih 1844–1855 je bil v Ljubljani deželni živinozdravnik, agilen odbornik Kmetijske družbe in nekaj let tudi upravnik njene drevesnice. S štiri leta starejšim Janezom Bleiweisom sta se verjetno poznala že iz Kranja ali pa sta se kasneje povezala tudi na študiju veterinarstva na Dunaju. Simon Strupi je med drugim pisal tudi poljudno-strokovne članke v Bleiweisove Novice, leta 1850 pa je bil tudi pobudnik za ustanovitev živinozdravniške podkovske šole. To je bila prva strokovna šola s samo slovenskim učnim jezikom. Na njej je brezplačno učil anatomijo, poznavanje in zdravljenje živalskih bolezni. Napisal je veliko del iz veterinarske stroke in tako oral ledino strokovnemu izrazoslovju. Med drugim je napisal tudi Nauk spoznanja in ozdravljanja vunajnih in notranjih bolezni konj, goved, ovac, koz, prešičev in psov. Pisal je tudi poljudno-strokovne veterinarske in živinorejske članke.
Še to: v telefonskem imeniku Kranja je še vedno šestkrat zapisan priimek Strupi …
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Podnartu se je 19. 10. 1866 rodil politik in gospodarstvenik Josip Pogačnik. Bil je predsednik prve slovenske Narodne vlade v Državi SHS ob razpadu Avstro-Ogrske.
V Železnikih se je 20. 10. 1846 rodil šolnik Luka Lavtar. Pripravil je več učbenikov matematike za osnovne šole in učiteljišča. Njegovo metodično izhodišče je bilo, da računanje temelji na štetju. Zavzemal se je za postopno seznanjanje učencev z računskimi operacijami, za prehajanje od lažjega k težjemu. Na nižji stopnji je izključeval množenje, merjenje in deljenje, poudarjal pa je praktično stran uporabnih nalog.
V Suhi pri Škofji Loki se je 20. 10. 1868 rodil politik, misijonar in časnikar Janez Kalan. Posvetil se je boju proti alkoholizmu in surovosti. Ustanovil je protialkoholno zvezo Sveta vojska.