Informativni zneski katastrskega dohodka
Kmetje si na spletni strani geodetske uprave že lahko ogledajo informativne zneske katastrskega dohodka (KD), izračunane na podlagi nove metodologije. Zneski so pomembni za izbiro načina obdavčitve v naslednjem letu.
Kranj – Državni zbor je sicer že sredi julija sprejel novi zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka, vendar so ga v uradnem listu lahko objavili šele v petek, 7. oktobra, po tem, ko se je tri dni prej neuspešno zaključil postopek zbiranja podpisov za zakonodajni referendum. Novi zakon, ki zdaj že velja, uveljavlja metodologijo, s katero je možno na bolj enostaven in pregleden način izračunati katastrski dohodek in pavšalno oceno dohodka na čebelji panj. Katastrski dohodek se kot podatek o kmetijskem in gozdnem zemljišču vodi v zemljiškem katastru. Za kmete, ki opravljajo kmetijsko in gozdarsko dejavnost in jim o tem ni treba voditi nobenih knjigovodskih evidenc, se šteje kot ocena letnega dohodka njihove dejavnosti in se uporablja za vse javne namene, za katere je podatek o dohodku pomemben – za določitev davčne osnove za odmero dohodnine, za določitev obveznih prispevkov za pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje, za preverjanje dohodkovnega cenzusa pri socialnih transferjih ...
Informativni zneski za lažjo odločitev
Nove zneske katastrskega dohodka, izračunanega na podlagi nove metodologije, bodo začeli pripisovati kmetijskim in gozdnim zemljiščem kot podatek v zemljiškem katastru s 1. januarjem 2017. Določila jih bo vlada z uredbo, vendar se je podobno kot uveljavitev zakona tudi sprejetje uredbe zamaknilo zaradi postopkov zbiranja podpisov za zakonodajni referendum. Geodetska uprava, ki je pristojna za pripis zneskov posameznim zemljiščem v zemljiškem katastru, je v ponedeljek, 10. oktobra, na svojih spletnih straneh že objavila predhodne informativne izračune katastrskega dohodka. Na njenem spletnem portalu Prostor so podrobnejša pojasnila o načinu pripisa podatka o katastrskem dohodku posameznim parcelam in o vpogledu v predhodne podatke. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za finance, so se za objavo informativnih zneskov odločili zato, da bi se kmetje z njimi seznanili še pred odločitvijo za način obdavčitve v naslednjem letu. Kmetje se namreč lahko še pred koncem oktobra odločijo, ali bodo v letu 2017 ostali na pavšalni obdavčitvi dohodka ali bodo, če bi bilo to zadnje ugodneje, prešli na ugotavljanje dohodka na podlagi vodenja knjigovodstva. V letu 2017 bo država za davčne in druge javne namene upoštevala le 40 odstotkov novo izračunanega katastrskega dohodka, v letu 2018 55 odstotkov, leto kasneje 75 odstotkov in v letu 2020 prvič polne zneske.
Ugotavljanje KD-ja na vsaka tri leta
Po novem zakonu se kot osnova za izračune katastrskega dohodka namesto dosedanjih podrobnih kalkulacij upoštevajo podatki o prihodkih iz ekonomskih izračunov za kmetijstvo, ki jih vsako leto pripravi statistični urad. Pri izračunu KD za kmetijska zemljišča upoštevajo stroške v višini 90 odstotkov prihodkov, za gozdna zemljišča in čebelje panje pa v višini 80 odstotkov. Po novem je v pavšalno ocenjevanje dohodka vključena tudi intenzivna pridelava na njivah (vrtnine, jagode, beluši itd.). Višina katastrskega dohodka je odvisna od kakovosti zemljišča, to je od bonitetne ocene in rastiščnega koeficienta. Katastrski dohodek se ugotavlja na vsake tri leta na podlagi povprečja ekonomskih računov za preteklih pet let, lestvico pa na vsake tri leta na novo določi vlada.