
Igra nekoč in danes
Druženje med starostniki Doma upokojencev Kranj in osnovnošolci je v Tednu otroka postalo tradicija, letos pa so se upokojenci in mladi pogovarjali o tem, kako so se igrali nekoč in danes.
Kranj – Teden otroka je projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se mu vsako leto v začetku oktobra pridruži tudi Društvo prijateljev mladine Kranj. Eden izmed tradicionalnih dogodkov je postalo druženje med osnovnošolci in starostniki Doma upokojencev Kranj, ki so minulo sredo znova preživeli skupno dopoldne ob prijetnem pogovoru in na koncu tudi ob igri, saj je bila tema letošnjega srečanja namenjena igranju nekoč in danes.
»Vsako leto glede na temo otroškega parlamenta skušamo pripraviti tematiko, ki bi povezala mlade in starejše. Letos je to načrtovanje prihodnosti. Ker smo o tem zadnja leta že veliko govorili, smo se odločili, da bomo letos pripravili pogovor o družabnih igrah. Mladi in starejši so skupaj izpolnili anketni list, nato so se skupaj tudi igrali,« je povedala predsednica društva prijateljev mladine Kranj Jana Kovač.
Čeprav je marsikdo pričakoval, da mladi ne poznajo več iger, ki so bile popularne pred leti, saj največ prostega časa preživijo pred računalniki, so povedali, da so družabne igre še vedno priljubljene.
»V prostem času sem najraje zunaj s prijatelji. Igramo se skrivalnice, se lovimo ali pa si izmišljujemo svoje igre. Ker imam kar tri brate, včasih pa k nam pride še bratova punca, nas je navadno kar precej. Tako se lahko igramo različne igre. Navadno je to človek ne jezi se, ramzes, vseved ali katero od iger s kartami. Računalnika ne uporabljam veliko, več se zabavam s telefonom,« je povedala 11-letna Maša Lipej z Osnovne šole Staneta Žagarja Kranj.
»Večkrat z mlajšim bratom igram monopoli, dosti prostega časa pa preživim za računalnikom ali s telefonom. Rad pa grem tudi ven in s prijatelji igram košarko ali pa plezamo po drevesih. Igramo pa tudi karte,« je povedal 14-letni Jan Škofic z Osnovne šole Franceta Prešerna Kranj.
»Ko sem bila majhna, sem pazila mlajšega brata in sestro, saj sta oče in mama veliko delala. Kasneje smo tudi otroci morali pomagati pri delu, ob večerih pa smo z bratom in mamo radi igrali tarok. Oče tega ni preveč maral in nam je karte vzel. Pa smo vedno znova dobili druge. Sedaj v prostem času najraje berem, če bi imela soigralce, pa bi še kdaj igrala tudi tarok,« je povedala 81-letna Marinka Tratnik Bečan, ki je z mladimi delila tudi izkušnje o življenju nekoč in danes.