V spomin nanj je župan Aco Franc Šuštar ob 115. obletnici smrti Jakoba Alešovca odkril spominsko ploščo.

V spomin na rojaka

Letošnji Kopitarjevi dnevi so bili posvečeni po krivem pozabljenemu uredniku, prevajalcu, pisatelju, satiriku in humoristu Jakobu Alešovcu s Skaručne.

Skaručna – Ob 115. obletnici smrti vsestranskega pisca, urednika in prevajalca Jakoba Alešovca so na Skaručni pripravili že sedemnajste Kopitarjeve dneve, ki so bili posvečeni prav temu danes žal pozabljenemu Skaručanu.

Osrednji dogodek se je odvijal na igrišču pri kulturnem domu na Skaručni. Bogat dvourni kulturni program so še zlasti obogatili nastop dramskega igralca Gregorja Čušina ter kratki predstavitvi Marjete Žebovec in dr. Mirana Hladnika. Marjeta Žebovec je govorila o odnosih med Slovenci v Alešovčevem času, ki je bil čas vrenja in prebujenja narodne zavesti narodov takratne Avstro-Ogrske. Miran Hladnik pa je predstavil življenje in delo Alešovca, ki bi se ga morali spominjati kot našega prvega slovenskega pisca kriminalk, prvega feljtonista, enega prvih humoristov ter urednika prvega satiričnega časopisa Brencelj. Zaradi zapisov v njem so Alešovca celo vtaknili v ječo, a ga tudi to ni prestrašilo, da ne bi še naprej kritično pisal o aktualnih političnih zadevah in smešil tedanjih nemškutarjev.

Igralec Gregor Čušin, član ansambla Mestnega gledališča ljubljanskega, je z dramsko upodobitvijo Alešovca nasmejal ter pobliže seznanil občinstvo z njegovo raznoliko literarno zapuščino.

Kulturni program so dopolnili člani vodiške godbe, projektni moški pevski zbor pod vodstvom Milana Bajžlja, ki se je zbral prav za to priložnost, Pevski zbor Osnovne šole Vodice ter Folklorna skupina Društva narodnih noš Vodice.

V okviru dogodka so v tamkajšnjem kulturnem domu pripravili tudi razstavo del iz drugega ekstempora, ki je potekal v začetku septembra in je bil posvečen prav Alešovcu, ter razstavo o življenju in delu tega pomembnega Slovenca, ki jo je pripravila Knjižnica Vodice pod vodstvom Tomaža Miška.

V počastitev spomina na Jakoba Alešovca so odkrili tudi spominsko ploščo pred vhodom v kulturni dom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Vodice / nedelja, 27. september 2020 / 19:15

Stacionarni radar v Utiku

Utik – Od srede hitrost na šolski poti v Utiku meri stacionarni radar. Kot so sporočili z vodiške občinske uprave, radar meritve hitrosti, ki ne sme presegati predpisanih štiridesetih kilometrov na...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:33

Prvi posredovalci že na delu

Kadar je potrebno oživljanje z defibrilatorjem, so še kako pomembne prve sekunde in minute, zato se v Kranju in okolici poleg opremljenosti z njimi vzpostavlja mreža prvih posredovalcev, ki pa morajo...

Šport / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:30

Ločani z atraktivno ekipo

Škofjeloško košarkarsko moštvo LTH Castings ima novega trenerja, Tomaža Farteka, in atraktivno ekipo, dres škofjeloškega prvoligaša pa bo prvič v zgodovini kluba oblekel igralec iz ameriške lige NCAA,...

Tržič / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:05

Bornovi so še kako prisotni

Knjiga Bornovi v Tržiču dr. Bojana Knifica je naletela na izreden odziv. Bile so pohvale in bila je ena kritika v zvezi s povzeto denacionalizacijo, ki jo je podal Tone Anton Jazbec.

Kultura / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:01

Slovani, naša dediščina

Med 28. in 30. septembrom bo v prostorih Mestne knjižnice Kranj potekal simpozij z naslovom Slovani, naša dediščina. Udeležili se ga bodo strokovnjaki iz šestih držav, ki jih povezuje dediščina Slovan...

GG Plus / ponedeljek, 26. september 2016 / 19:49

Slovenska harmonika ušla na Koroško

Zaradi nemoči v boju zoper ponaredke se je znani slovenski izdelovalec harmonik Aleks Rutar preselil na Koroško. Tam so ga sprejeli z odprtimi rokami.