Tragedija je povezala naroda
Z odkritjem spominskega obeležja na mestu najhujše letalske nesreče pri nas so se v Lahovčah poklonili osemindevetdesetim žrtvam britanskega letala.
Lahovče – Prvega septembra 1966 je v Lahovčah 2300 metrov pred vzletno-pristajalno stezo brniškega letališča strmoglavilo britansko letalo. Od 117 potnikov in članov posadke jih je 98 umrlo, vsi so bili britanski državljani. V spomin na dogodek so se v torek na mestu nesreče z odkritjem spominskega obeležja poklonili žrtvam, njihovim svojcem ter vsem, ki so v nesreči posredovali.
»Na območju nesreče je nekoč že stalo spominsko obeležje. Kolegi iz gasilske in vzdrževalnih služb so ga spomladi letos poskušali poiskati, vendar ga niso našli. V Aerodromu Ljubljana smo se zato odločili, da spomin na najstrašnejšo letalsko nesrečo na naših tleh trajno obeležimo,« je povedal Zmago Skobir, poslovodni direktor Aerodroma Ljubljana.
Slovesnosti se je udeležila tudi veleposlanica Združenega Kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji, Sophie Honey, ki se je v svojem nagovoru zahvalila za hitro in kakovostno posredovanje ob nesreči. »V zadnjih tednih sem brala veliko člankov o tem, kar se je dogajalo na tem mestu pred petdesetimi leti. Mnogi so mi povedali, da je bila pomoč slovenskih reševalcev odlična ter da so preživeli dobili prvovrstno zdravniško pomoč, za kar sem zelo hvaležna,« je povedala veleposlanica in dodala, »dogodki po nesreči in oskrba, ki so jo prejeli preživeli, kažeta na zaupanje, ki je že takrat obstajalo med Veliko Britanijo in Slovenijo. Vem, da bo živelo še naprej. Čeprav je bil to zelo žalosten dogodek, pa je iz njega izšlo tudi veliko dobrega. Slišala sem, da so se med preživelimi Britanci in Slovenci spletle mnoge močne vezi.«
Besede Honeyjeve je potrdil tudi Jamie Hamilton, sin stevardese, ki je kot edina članica posadke nesrečo preživela. »V normalnih okoliščinah po nesreči bi moja mama skoraj zagotovo umrla. Le prvovrstni pomoči reševalcev, gasilcev in zdravniškega osebja ter domačinov gre zasluga, da je preživela,« je dejal Hamilton, ki je poudaril, da so ji prijateljstva, ki jih je njegova mama sklenila v času večmesečnega okrevanja v Sloveniji, pomagala tudi čustveno prebroditi travme nesreče. »Nositi Slovenijo v srcih je za našo družino žalostno, a hkrati tudi pozitivno, polno ljubezni, prijateljstva in podpore. Moji otroci, ki pogosto obiščejo Slovenijo, so tretja generacija naše družine, ki je na čuden način nekaj pridobila zaradi tega dogodka,« je sklenil Hamilton.