S kremo proti gubam do magisterija
Na Visoki šoli za storitve (VIST) v Ljubljani so pred štirimi leti uvedli nov magistrski študij kozmetike in kot ena izmed dveh, ki sta kot prvi pri nas pridobili naziv magistrica kozmetike, je tudi Škofjeločanka Nataša Tavčar.
»Kozmetika me je od nekdaj zanimala, kozmetična industrija pa je danes ena najhitreje rastočih industrijskih panog. Zato sem želela svoje že pridobljeno znanje še nadgraditi,« je svojo odločitev za magistrski študij kozmetike utemeljila Nataša Tavčar. V svoji magistrski nalogi je proučevala učinke izvlečka iz lesa bele jelke na starajočo se kožo. V ta namen je pripravila kremo in izvedla placebo kontrolirano študijo. Ugotovila je vrsto pozitivnih učinkov preparata na osnovi omenjenega izvlečka. Pri nekaterih prostovoljkah so se po koncu testne uporabe kreme gube skoraj povsem zgladile, je nad rezultati navdušena Nataša Tavčar.
Izvleček iz lesa bele jelke je po besedah Nataše Tavčar razmeroma nov, saj ga poznajo šele nekaj let, razvili pa so ga na fakulteti za farmacijo v Ljubljani. »Najprej so proučevali njegovo sestavo in učinke pri peroralni uporabi. Ideja, da se proučijo učinki na koži, temelji na ugotovitvah o velikem deležu majhnih sestavin z močnimi antioksidativnimi lastnostmi, ki zaradi majhnosti lažje prodrejo v kožo,« je razložila Nataša Tavčar, ki so ji na podlagi pogovorov med proizvajalcem izvlečka in inštitutom za kozmetiko VIST, ki edini v Sloveniji izvaja takšne raziskave, ponudili sodelovanje pri raziskavi. »Ta je bila kar dolgotrajna – od zasnove protokola, potrditve etične komisije ter nabora in izbora prostovoljk do same izvedbe in statističnih obdelav.« S kontrolirano raziskavo je vrednotila učinke izvlečka iz lesa bele jelke na starajočo se kožo prostovoljk, za kontrolo pa je uporabila preparat brez aktivne snovi. »Deset prostovoljk, starih od 45 do 65 let, je dvanajst tednov dvakrat dnevno na obrazu in predelu zadnjice uporabljalo testno in placebo kremo.« Ugotovila je vrsto pozitivnih učinkov preparata z izvlečkom bele jelke na strukturo kože, in sicer tako na strukturne proteine, kot sta kolagen in elastin, kot na zmanjševanje vidnosti gub in hiperpigmentacij pa tudi na povečanje zaščitne sposobnosti kože pred ultravijoličnimi žarki. Raziskava tako utemeljuje uporabo izvlečka iz lesa bele jelke v kozmetiki, zato je proizvajalec tega izvlečka v sodelovanju z oddelkom za kozmetiko VIST in raziskovalci Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani vložil tudi patentno prijavo, vložena pa je tudi že mednarodna patentna prijava. Med soavtorji patenta sta tudi obe novi magistrici kozmetike, Nataša Tavčar in Petra Keršmanc. Izdelavi kozmetičnih izdelkov za nego kože se namerava Nataša Tavčar posvetiti tudi v prihodnje. »Zelo rada se igram s sestavinami. Že zdaj imam pripravljenih pet formulacij za nove kreme, pri čemer vedno dajem poudarek naravnim sestavinam. Ta dosežek me žene naprej, ves čas razmišljam, kaj bi še lahko ponudila.« Že skozi magistrski študij je pridobila ogromno znanja in predvsem stik s kožo, saj šele s tem dobiš pravi občutek, je poudarila. V prvi generaciji je bilo v magistrski študij vključenih devet študentk, je pojasnila Nataša Tavčar. Študij na drugi stopnji je mogoče nadaljevati bodisi po zaključenem prvostopenjskem študiju kozmetike na omenjeni visoki šoli ali študijih na sorodnih programih, na primer po študiju zdravstvene nege ali farmacije. Študij se prepleta z raziskovalnim programom šole, ki je nosilka državne koncesije za opravljanje javne službe raziskovalne dejavnosti, hkrati pa sodeluje v številnih aplikativnih raziskavah tako za domača kot tuja podjetja. Slovenija je bila že doslej ena redkih držav v Evropski uniji, kjer izvajajo visokošolski študij kozmetike, z magistrskim študijem pa se položaj naše države na tem področju še krepi, so poudarili na VIST.