Ministrstvo je že potrdilo specifikacijo za goveje in perutninsko meso, v postopku potrjevanja pa je tudi za mleko in mlečne izdelke.

Izbrana kakovost za slovensko meso

Kmetijsko ministrstvo je potrdilo specifikacijo Izbrana kakovost – Slovenija za goveje in perutninsko meso.

Oznaka Izbrana kakovost – Slovenija zagotavlja potrošniku meso živali, vzrejene in predelane v Sloveniji, nadstandardno kakovost izdelkov, boljši nadzor v prireji in predelavi ter popolno sledljivost mesa.

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je potrdilo prvo specifikacijo za kmetijske pridelke in živila iz nove sheme Izbrana kakovost – Slovenija, na predlog Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) mesne industrije Slovenije in Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije jo je potrdilo za goveje in perutninsko meso. V specifikaciji je natančno predpisalo pogoje reje, predelave, kakovosti in porekla surovine. Tako je z znakom Izbrana kakovost dovoljeno označevati le meso, pridobljeno izključno od živali, vzrejenih v Sloveniji. Pri vzreji goved je pogoj, da krmni obrok vsebuje najmanj 50 odstotkov voluminozne krme, izjema so teleta do treh let starosti. Zdravstveno varstvo je treba zagotavljati z izvajanjem biovarstvenih ukrepov, v primeru individualnega zdravljenja pa je treba upoštevati podaljšano karenčno dobo. Krmni obrok v intenzivni reji perutnine ne sme vsebovati živalskih proteinov, v kmečki reji pa morajo biti obroki sestavljeni pretežno iz žit. Tako pri govedih kot pri perutnini je prepovedana uporaba krmil z negativne liste. Transportne poti med pridelovalci in predelovalci ne smejo biti daljše od dvesto kilometrov, prevoz tudi ne sme trajati več kot osem ur. Sledljivost mesa je zagotovljena s sistemom označevanja, predpakirano perutninsko meso mora na maloprodajnih etiketah vsebovati tudi ime rejca perutnine.

Oznako Izbrana kakovost – Slovenija lahko uporabljajo izključno certificirani pridelovalci in predelovalci govejega in perutninskega mesa. Certificiranje bodo predvidoma izvajali trije certifikacijski organi: Bureau Veritas, Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor ter Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru. Kmetijska gospodarstva bodo v prvih petih letih od vstopa v shemo kakovosti lahko uveljavljala povračilo stroškov kontrole do tri tisoč evrov na leto, država pa bo meso in izdelke z oznako Izbrana kakovost še dodatno promovirala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Matematika na računalniku

Ko računalnik odkrije, da je dijak naredil napačen izračun, ga opozori: "Poskusi znova!" in ponudi gumbek: "Potrebuješ pomoč?" A tudi učitelj je še vedno pri roki.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:33

Poklon pianistom in klavirju

Prvi Festival za mesto in klavir, imenovan Pianopolis, je v treh večerih v kranjskem stolpu Škrlovec povezal sodobne, klasične, džezovske, elektronske in avtorske zvoke klavirja.

Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Temačni srednji vek

Tržič – Kulturno umetniško društvo Ampus vabi na odprtje razstave Temačni srednji vek: In morte ultima veritas (V smrti leži resnica), ki bo v četrtek, 27. septembra, ob 19. uri v stari fužini Germ...

Šport / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Poletna nagrada Seidlu

Minuli konec tedna so se v Planici na zaključnih tekmah letošnje poletne sezone pomerili najboljši nordijski kombinatorci.

Mularija / sreda, 26. september 2018 / 20:31

Posebna ura pravljic

Tržič – V četrtek, 27. septembra, ob 17. uri so otroci vabljeni v Knjižnico dr. Toneta Pretnarja na posebno uro pravljic s Kinološkim društvom Storžič, katerega člani bodo prikazali in povedali mno...

Rekreacija / sreda, 26. september 2018 / 20:24

Domovanje kozorogov

Strma peč / Monte Cimone (2380 n. m.) – Višinska razlika ni velika, je pa gora distančno oddaljena. Leta 2013 je njeno južno pobočje zajel požar, katerega posledice so še danes močno vidne.