Internet tudi v planinske koče
Po dosedanji oceni je sezona v planinskih kočah enaka povprečju zadnjih petih let. Glavna pridobitev velikega števila planinskih koč v letošnjem letu je ureditev delujočega interneta in davčnih blagajn, ki jih tudi za vse planinske koče brez izjem zahteva zakonodaja.
Kranj – Na vrhuncu poletne planinske sezone, ki traja od sredine julija do sredine septembra, so pri Gospodarski komisiji Planinske zveze Slovenije na osnovi vprašalnika izvedli oceno uspešnosti obratovanja planinskih koč. Takšnih oskrbovanih je pri nas kar 164, številne pa se letos lahko pohvalijo tudi z novostmi in investicijami, soočajo pa se tudi z velikimi težavami.
»Po oceni ima dobre tri četrtine planinskih koč približno enako število obiskovalcev v prvi polovici sezone, kot je povprečje zadnjih petih let. Nekaj koč beleži boljši obisk, nekaj koč slabšega. Tako pri številu nočitev kot pri številu nočitev tujih gostov je dve tretjini koč na ravni petletnega povprečja, od preostalih koč pa nekaj več koč beleži manjše število nočitev, nekaj koč pa kljub temu več nočitev. Pri skupnem prometu polovica koč ocenjuje, da je promet enak povprečju zadnjih petih let. Primerjalno za prejšnja leta je bila sezona 2015 zelo dobra, 2014 izrazito slaba, sezona 2016 pa je nekje v povprečju oziroma primerljiva z letoma 2012 in 2013,« je rezultate vprašalnika povzel Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec PZS, ter naštel težave, s katerimi se soočajo oskrbniki v hribih. »Zaradi bolj zaostrene zakonodaje, ki ne dopušča izjem, je težje pridobiti kader za planinske koče in hkrati je tudi dražje za planinska društva. Pri nižje ležečih kočah in tudi kočah sredogorja se nadaljuje trend manjšega zanimanja za prenočevanje v planinskih kočah. Koče se srečujejo še s težavami, kot so oskrba z vodo, dostopnost do koče, pridobivanje dokumentacije, težave z osebjem …«
Glavna pridobitev velikega števila planinskih koč v letu 2016 je ureditev delujočega interneta in davčnih blagajn, ki jih tudi za vse planinske koče brez izjem zahteva zakonodaja. Poleg tega je bilo pred sezono izvedenih več pridobitev v planinskih kočah, kot so čistilne naprave, ureditev okolice, obnova kuhinje, vodovoda, zalogovnikov za vodo, fasade, zamenjava strešne kritine in žlebov. Med večjimi vidnimi investicijami slovenskih planinskih koč je nova zunanja podoba Doma na Menini planini, ki je dobilo novo fasado in teraso iz macesnovega lesa, nova pa je tudi čistilna naprava.