Mlada nevesta iz Kuvajta je imela le eno željo – poroko na Bledu. Na fotografiji z očetom Hilalom Arnaoutom. / Foto: Tina Dokl

Arabska nevesta slovenskih korenin

Bled je pretekli petek predstavljal veličastno kuliso za enega največjih poročnih slavij, kar so jih pripravili doslej, in sicer za mladoporočenca iz Kuvajta. Nevesta je imela namreč po zatrdilu organizatorjev le eno željo – da se poroka odvija na Bledu.

»Že od malega sem vedela, da se želim poročiti v Sloveniji, kjer je bila rojena moja babica. Že pred leti pa sem se povsem zaljubila v Bled, zame je to najlepši kraj na svetu,« je nad tem po prepričanju številnih njenih svatov še neodkritem biseru navdušena nevesta Farah. Z izbrancem Talalom sta si sicer poročne zaobljube izrekla že v Kuvajtu, na Bledu pa so zanju pripravili tridnevno poročno slavje, ki je vrhunec doseglo v petek v Grand Hotelu Toplice, kjer so ta dan prav vse podredili poroki. Starinsko pohištvo v hotelski jedilnici so zamenjali s sodobnimi belimi sedežnimi garniturami, kongresna dvorana pa se je spremenila v lepotilni salon, kjer je za pričeske in ličenje skrbelo pet frizerjev in prav toliko vizažistov.

Priprave trajale eno leto

V jedilnici so v petek dve uri pred slavjem urejali še zadnje podrobnosti za poroko, ki so jo sicer začeli načrtovati pred približno enim letom, je pojasnila vodja prodaje za kongresne dogodke v Sava Hotelih Bled Elvira Krupič. Organizacijo poroke je prevzela nevestina starejša sestra, ki se je v Sloveniji povezala z organizatorko porok Petro Čuk iz agencije Da Petra. Čeprav se z organizacijo porok ukvarja že štiri leta, pa je priznala, da je to doslej njen največji projekt. »Z nevestino sestro smo se usklajevali tudi glede najmanjših detajlov, saj so točno vedeli, kaj želijo.« Prvi dan so pripravili sprejem na Blejskem gradu, drugi dan se je na Brdu pri Kranju odvijala vrtna zabava, ki je bila po besedah Petre Čuk v znamenju zabaviščnega parka, zato so povabili tudi čarodeja in ulične umetnike, dišalo je po sladkorni peni in pokovki. Glavni dogodek pa se je odvil na Bledu. Čeprav je bila celotna poroka v zelo zahodnjaškem slogu, pa so vendarle vpletli tudi nekaj tipično arabskih elementov, je pojasnila Elvira Krupič. Značilno za njihove poroke je, da ženin v dvorano vstopi zelo glasno in pompozno v družbi prijateljev. Nevesta se je skupaj z očetom pripeljala s pletno, zato so posebej za to priložnost uredili stopnice z jezerske obale do hotelske terase. Kot zanimivost je Elvira Krupič še navedla, da imajo na arabskih porokah navado s torto postreči že takoj na začetku, in ne na koncu, kot smo navajeni tudi pri nas. Svate je na mizah pričakal tudi poseben izvod časopisa, ki so ga naslovili The Falal times, v katerem so med drugim razkrili, kako sta se Farah in Talal spoznala ter kako se je razvijala njuna ljubezen od šolskih let naprej. Gostom pa so postregli tudi z informacijami o Bledu in turističnih zanimivostih ter drugih posebnostih Slovenije.

Več kot štiristo svatov

Do zadnje podrobnosti so z nevestino sestro uskladili tudi jedilnik, ki je bil tako kot postrežba nekaj posebnega, je priznal vodje hotelske restavracije Simon Bertoncelj. Namesto klasične strežbe so se namreč odločili za »postaje s hrano«, na katerih so jedi pripravljali kar pred gosti. Začelo se je s sprejemom ob degustaciji slovenskih vin, ob katerih so postregli hladne prigrizke. Poročni jedilnik, je pojasnil Bertoncelj, so testirali kar dvakrat, a na koncu so bili vsi zadovoljni. Čeprav so bili gostje pretežno iz muslimanskega sveta, se je na jedilniku znašla tudi svinjina, ki pa je morala biti posebej označena, brez zadržkov so stregli tudi alkohol. »S pripravami na pogostitev smo začeli že tri dni prej, tudi ekipa v kuhinji je bila nekoliko okrepljena,« je razložil Bertoncelj. Za pripravo »jedi s podpisom« je namreč tisti večer skrbelo kar petnajst kuharjev. Kot je priznal Bertoncelj, še nikoli niso pripravljali pogostitve za tako veliko število ljudi, čeprav imajo v njihovi kuhinji že kar nekaj izkušenj s pripravo tudi večjih banketov. »To poročno slavje je bilo za ves hotel res izjemen dogodek,« je priznala tudi direktorica Sava Hotelov Bled Mojca Krašovec. Farah in Talal sta s seboj v Slovenijo pripeljala več kot štiristo svatov, ki so jih nastanili v treh blejskih hotelih, poleg v Grand Hotelu Toplice še v hotelu Golf in Park. Mladoporočenca sta spala v več kot sedemdeset kvadratnih metrov velikem predsedniškem apartmaju Grand Hotela Toplice, v katerem je nekdaj živela tedanja lastnica hotela Jula Molnar, je razložila Mojca Krašovec.

Očarani nad Slovenijo

Čeprav sta nevesto ob našem obisku od velikega dogodka ločili le še slabi dve uri, je vse skupaj spremljala povsem brez nervoze. Z nasmeškom na obrazu je hvalila lepote Slovenije in odgovarjala na zvedava vprašanja o poročni obleki, saj je na pogovor prišla v oprijetih kratkih hlačah in s slamnikom na glavi. Razkrila je, da je ob tej priložnosti izbrala belo poročno obleko, vendar ne isto, kot jo je nosila na poroki v Kuvajtu. »Je pa prav tako lepa,« se ji je razsvetlil obraz. Povsem sproščeno je z nami kramljal in se šalil tudi nevestin oče Hilal Arnaout. »Hčerki sem dal le en nasvet – naj vztraja v zakonu, saj moram plačati poroko še za šest otrok, torej bo ona spet prišla na vrsto šele čez 21 let, kajti najmlajša hčerka ima ta čas šele pet let.« Zaupal nam je, da dela v filmski industriji, in nam predstavil njihovega znanega igralca Samerja al-Masryja. Poudaril je, da so njegovi prijatelji iz filmskega sveta prav tako očarani nad čudovitimi pogledi, ki jih ponuja Bled z okolico, zato se že dogovarjajo za snemanje v Sloveniji.

Nad svetovljanstvom petičnih gostov, ki so pretekli konec tedna preplavili Bled, pa niso bili navdušeni samo neposredno vpleteni dogodek, ampak tudi številni drugi turistični delavci na Bledu, je poudarila Elvira Krupič. V blejskih lokalih in trgovinah so bili zelo zadovoljni, saj so gostje iz arabskega sveta tudi pri njih pustili precej denarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 27. julij 2015 / 13:06

Petjakova pesem in glasba v Ljubljani

Novembra lani so v Šmihelu/St. Michael pri Pliberku krstno izvedli kantato K Bogu pred oltar, v kateri je strnjena skladateljska ustvarjalnost koroškega glasbenega samouka, skladatelja, organista i...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 23. maj 2014 / 07:00

Od zadaj

Promocija: na vprašanje, zakaj je Senko Pličanič že zgodaj spomladi tako lepo zagorel, je možen le en odgovor. Precej časa preživi v Podljubelju, ki že od nekdaj slovi kot naravni solarij....

GG Plus / petek, 23. maj 2014 / 23:03

Vurnik, arhitekt, ki ga šele spoznavamo

Dne 1. junija bo minilo 130 let, odkar se je v Radovljici rodil arhitekt Ivan Vurnik, ki je skupaj s soprogo Heleno Kottler Vurnik pustil pomemben pečat na slovenski arhitekturni dediščini.

Jesenice / petek, 23. maj 2014 / 22:53

Maturanti zaplesali po ulicah

Včeraj četvorka v Radovljici in na Jesenicah, danes tudi v Kranju in Škofji Loki.

Razvedrilo / petek, 23. maj 2014 / 22:30

Rudolph in klobuki

Konec in začetek tega tedna sta bila v znamenju kuhanja, v sredo pa se je v Smledniku odvijal tradicionalni piknik pod klobuki, kjer že kot pove ime samo, so bili glavne zvezde dogodka klobuki.

Zanimivosti / petek, 23. maj 2014 / 22:24

Na ogled tudi kraljičin avto

Kamnik, Kranj – Društvo starodobnih vozil Kamnik bo v soboto in v nedeljo izvedlo 5. mednarodno revijo starodobnikov »A«, to je vozil, ki so bila narejena pred letom 1940. Na reviji si bo mogoče og...