
Zvoki violončelov pod vršaci
Petdesetletnico Tičarjevega doma na Vršiču bodo obeležili s posebnim koncertom: pred domom bodo nastopili nadarjeni mladi violončelisti.
Jesenice – Tičarjev dom na Vršiču, poleti ena najbolj priljubljenih planinskih postojank, ki je v upravljanju Planinskega društva Jesenice, letos praznuje petdesetletnico. Kot je povedal Janko Rabič, podpredsednik društva, bodo obletnico obeležili skromno, a hkrati na visokem kulturnem nivoju. Danes, v soboto, 23. julija, se bo ob 18. uri pred domom začel koncert violončelistov Festivala Orkesterkamp, ki vsako leto poteka v Bovcu in okolici. Mladi nadarjeni glasbeniki se bodo pod vodstvom priznanega slovenskega violončelista Jake Stadlerja (zaposlen je v slovitem münchenskem simfoničnem orkestru) predstavili z najlepšimi melodijami klasične glasbe, priredbami zimzelenih melodij in ljudskih pesmi.
V pol stoletja je Tičarjev dom prešel več burnih obdobij. Prvo kočo na tem mestu je kot protiutež nemško-avstrijski Vossovi koči na Vršiču (sedanji Erjavčevi koči) zgradilo Slovensko planinsko društvo na pobudo in ob pomoči dr. Josipa Tičarja, predsednika kranjskogorske podružnice društva. Imenovala se je Slovenska koča, odprli pa so jo 4. avgusta leta 1912. Med prvo svetovno vojno so jo zasedli avstrijski vojaki, med obema vojnama pa italijanski financarji. Po drugi svetovni vojni so kočo v zelo slabem stanju prevzeli jeseniški planinci, jo popravili in opremili ter 15. septembra leta 1946 odprli. Po smrti dr. Josipa Tičarja so jo preimenovali v Tičarjev dom, kar je bila zahvala očetu slovenskega planinstva v Zgornjesavski dolini in soustanovitelju Gorske reševalne službe.
Za kočo člani Planinskega društva Jesenice vsa leta vzorno skrbijo, četudi so ves čas potrebna vzdrževalna in obnovitvena dela. Leta 1975 je velik plaz z Mojstrovke porušil velik del objekta. Planinci so zavihali rokave in objekt obnovili in ga naslednje leto spet predali namenu.
Tičarjev dom sodi med večje planinske postojanke, za dobro počutje planincev in ostalih obiskovalcev pa že vrsto let skrbi oskrbnik Benjamin Agrež s svojim osebjem.