Spodbujajo razvoj »pametnih« vasi
V Poljanski dolini so pretekli četrtek v okviru prvega uradnega obiska v Sloveniji gostili evropskega komisarja za kmetijstvo in razvoj podeželja Phila Hogana.
Gorenja vas – Minister za kmetijstvo Dejan Židan je komisarju Hoganu podrobneje predstavil razmere v slovenskem kmetijstvu in ukrepe, ki jih izvajamo pri nas. Pri tem je poudaril posebnosti in težke pogoje kmetovanja, ki jih imajo kmetijska gospodarstva v Sloveniji, saj jih večina poteka na območjih z omejenimi dejavniki. »Prizadevati pa si moramo, da je čim več ukrepov usklajenih na ravni Evropske unije. Če bi pristajali na to, da bi vsaka država izvajala vrsto lastnih specifičnih ukrepov, bi bili kmetje v različnih tržnih pozicijah, kar bi vodilo v razpad enotnega kmetijskega trga,« je poudaril Židan.
Glede na to, da se je pretekli teden v Bruslju odvijal 14. krog pogajanj glede sporazuma o čezatlantskem partnerstvu (TTIP), je komisar Hogan poudaril, da sporazum TTIP med EU in ZDA ne bo sprejet, če Evropska unija z vsebino ne bo zadovoljna. »Evropska unija ne bo nižala prehranskih in okoljskih standardov ter standardov dobrobiti živali. Svoje standarde bomo ščitili in varovali,« je zagotovil Hogan. Hogan se je sestal tudi s svetom za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalni organ kmetijskega ministra Židana. Židan je po sestanku pojasnil, da so se dotaknili tudi izstopa Velike Britanije iz EU in njenih posledic za kmetijstvo. Poudaril je, da je skupna evropska kmetijska politika v vitalnem interesu slovenskega podeželja. »Treba pa je odpraviti nekatere pomanjkljivosti, kot so administrativne ovire ter prešibek položaj kmetov nasproti industriji in trgovini.« Ob tem je še dodal, da Evropska unija na leto za podpore kmetijskemu prostoru namenja več kot petdeset milijard evrov, kar omogoča kmetijstvu, tudi v Sloveniji, da se razvija.
Ob obisku kmetije Pustotnik v Gorenji vasi se je kmetijskemu ministru in komisarju pridružila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc. Skupaj so si ogledali kmetijo, ki se ukvarja s proizvodnjo sirov in drugih mlečnih izdelkov. Violeta Bulc je nato skupaj s komisarjem Hoganom predstavila nove pristope pri spodbujanju trajnostnega razvoja podeželja in koncept »pametnih vasi«. Pojasnila je, da pripravljajo skupen pristop k učinkovitejšemu povezovanju podeželja in urbanih naselij na področju mobilnosti in digitalizacije. Kot glavni izziv je izpostavila izboljšanje logističnih mrež, da bi dosegli nižjo ceno logističnih storitev in tako povečali konkurenčnost in pretočnost izdelkov, pa tudi, da bi bili lokalni izdelki bolje predstavljeni na regionalni in globalni ravni. Hogan pa je poudaril, da razvoj podeželskih območij lahko zagotovimo le z zagotavljanjem vitalnih storitev, ki so dostopne prebivalcem mest, tudi ljudem na podeželju. To je tudi glavni cilj projekta pametnih vasi, s katerim želijo ustvarjati nove priložnosti za ljudi, ki živijo na podeželskih območjih. »Verjamem, da imajo pametne vasi svetlo prihodnost v Sloveniji,« je končal Hogan.