Osrednja proslava na Rudnem polju se je tradicionalno začela s prihodom praporščakov. / Foto: Andrej Babič

Spominski pohod na Triglav

Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica in odbor veteranskih organizacij; Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Zveze policijskih veteranskih društev Sever in Zveze slovenskih častnikov so prejšnji konec tedna organizirali tradicionalni, tokrat že 31. Spominski pohod veteranskih organizacij na Triglav.

Rudno polje – Letošnjega spominskega pohoda veteranskih organizacij na Triglav se je udeležilo skoraj 400 pohodnikov iz vse Slovenije, med katerimi je najstarejši Jakob Medja štel 88 let in se je pohoda udeležil že tridesetič. Pohodniki so se na slovenskega velikana povzpeli v duhu prijateljstva in spomina na partizanske patrulje, ki so leta 1944 na vrh Triglava ponesle slovensko zastavo, hkrati pa so s pohodom počastili Triglav kot simbol slovenstva. Z letošnjim pohodom so se prav tako spominjali 25. obletnice osamosvojitve in 75. obletnice Osvobodilne fronte, počastili pa so tudi može, ki so v čast naše nove samostojne države Slovenije na Triglav ponesli novo slovensko zastavo.

Pohodnike so v soboto, 9. julija, pričakali na Rudnem polju, kjer je potekala osrednja proslava oz. zaključna prireditev s kulturnim programom. Na prireditvi se je pohodnikom pridružilo več tisoč ljudi, praporščaki in posebni gosti, med katerimi je bila tudi Vlasta Vidic, članica partizanske patrulje, ki je leta 1944 na vrhu Triglava izobesila slovensko zastavo. Zbrane je kot osrednja govornica tokrat nagovorila predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze in Zveze slovenskih kulturnih društev za Videmsko pokrajino Luigia Negro.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 23. junij 2008 / 07:00

Zlatoporočenca Marija in Tone

"Da se dvakrat oženiš, še ni taka reč, ampak da se dvakrat oženiš z isto gospo, to je pa že nekaj," se je pošalil Tone Salmič.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / / 21:25

Številni pohodniki na tromeji

Tradicionalnega Srečanja na Tromeji so se udeležili pohodniki s slovenske, italijanske in avstrijske strani. Med obiskovalci tako domačini kot tudi številni pohodniki in turisti.

Zanimivosti / / 21:24

Pogumno po ljubeljski strmini

V nedeljo je bilo na 22. Hrastovem memorialu, mednarodnem gorskem preizkusu starodobnikov, na startu 78 tekmovalcev iz Slovenije, Avstrije in Češke, ki so tekmovali v sedmih kategorijah. Tekmujejo voz...

Zanimivosti / / 21:24

Irsko vprašanje

Dne 11. septembra leta 1649 so Angleži v Droghedi izvedli enega najhujših pokolov nad Irci, ki so po verski reformaciji v Angliji ostali katoličani.

Razvedrilo / / 21:24

Združila ju je ljubezen do glasbe

Neža Witwicky in Aleš Zaletelj sta mlada glasbena ustvarjalca z Gorenjskega, ki ju je združila ljubezen do glasbe. Neža poje, Aleš jo spremlja na kitari. Sprva sta igrala in pela za zabavo, nato so sl...

Mularija / / 21:23

Za spomin loški grb

Živ žav z otroškim oviratlonom, ki ga pripravljajo v športnem parku na Zmincu, je šesto leto zapored poskrbel za izvrstno zabavo za cele družine.