
Peti v Evropi
Učenci Osnovne šole Orehek Kranj Manca Pintar, Matic Fajfar in Nika Kalan so se konec junija udeležili svetovnega tekmovanja v znanju angleščine World Scholar’s Cup v Bangkoku na Tajskem.
Bilo je naporno, saj smo tekmovali tudi z učenci, ki jim je angleščina materni jezik,« je po tekmovanju priznala Nika Kalan, ki je skupaj z Manco Pintar in Maticem Fajfarjem tekmovala v Junior kategoriji. Iz Slovenije so se sicer na svetovno tekmovanje uvrstili učenci iz šestih osnovnih šol in ene srednje šole. Skupaj je svoje znanje iz angleščine merilo 3400 tekmovalcev iz več kot petdeset različnih držav.
Na tekmovanju so morali pokazati ne samo odlično znanje angleščine, ampak tudi dobro poznavanje vseh šestih področij, ki so jih morali preštudirati pred tekmovanjem, je poudarila njihova mentorica Mojca Štraus Zulu. »Teme je bilo treba res poglobljeno preučiti, z njimi sem se še jaz marsikaj naučila.« Matic se je posebno izkazal na področju zgodovine, kjer si je prislužil srebrno medaljo, izkazali pa sta se tudi obe dekleti, ki sta si prislužili posebno nagrado za perspektivne mlade z veliko potenciala, ki jo je prejelo dvajset odstotkov tekmovalcev, ki so pokazali dobro znanje z vseh šestih tekmovalnih področij. »Poleg tega so tekmovalce razvrstili še po regijah in v vsaki regiji izbrali deset najboljših ekip. Naša ekipa se je v evropski konkurenci uvrstila na peto mesto,« je ponosna Mojca Štraus Zulu. Marsikdo namreč po njenih besedah ni mogel verjeti, da so bili lahko na tekmovanju tako uspešni ob zgolj treh urah angleščine na teden. Vsekakor se je obrestovalo tudi njihovo dodatno delo ob pripravah na tekmovanje, ko so se srečevali pred in po pouku ter celo ob sobotah.
Tekmovanje je sestavljeno iz treh delov. Najprej so pisali esej, nato so posamezno odgovarjali na 120 vprašanj iz vseh šestih področij in na koncu je sledila še debata, v kateri so se morali pomeriti z nasprotno ekipo pri zagovarjanju argumentov za in proti. »Vsi trije učenci so se s tekmovanja vrnili zelo zadovoljni, saj so si razširili obzorja in navezali ogromno novih stikov,« je pojasnila Mojca Štraus Zulu in dodala, da so obenem spoznali, da je znanje angleščine zelo pomembno, če želiš konkurirati na svetovni ravni.