Kamniti blok, velik približno meter v dolžino ter pol metra v višino in širino, so izpod Gavžnika pripeljali na Grajski vrt Loškega gradu.

Je kamen loški ali starološki

Kamnito znamenje, ki je več sto let kljubovalo pod Gavžnikom, so sredi junija zaradi zaščite prestavili v grajski park Loškega gradu v oskrbo Loškega muzeja. V Kulturno-zgodovinskem društvu Lonka menijo, da znamenje sodi v Staro Loko.

Škofja Loka – Sredi junija so na Loški grad prepeljali in v tamkajšnji grajski vrt umestili tako imenovano krvavo znamenje, katerega zgodovina sega več stoletij nazaj, ob njem pa naj bi izvajali smrtne kazni z obglavljanjem. Gre za kamniti blok, ki je doslej ležal ob poti pod vzpetino na robu Stare Loke, ki ji Ločani po ljudskem izročilu rečejo Gavžnik. Ime izhaja iz besede gavge – vislice, saj naj bi se do konca 18. stoletja na tem griču izvrševale smrtne kazni. Podoba griča, imenovanega tudi Pahovčev hrib, se je še posebno v zadnjih letih ob pozidavah močno spremenila, zato je bilo treba znamenje zaščititi in ga prestaviti drugam.

S prestavitvijo kamnitega bloka na območje Loškega gradu pa se ne strinjajo v Kulturno-zgodovinskem društvu Lonka Stara Loka, saj so mnenja, da ga je treba vrniti na primerno mesto nazaj na območje Stare Loke. Kot je pojasnil predsednik društva Klemen Karlin, je kamniti blok pod starološkim Gavžnikom v preteklosti mimoidočim romarjem v Crngrob služil kot nabiralnik za darove, hkrati pa je poudaril, da so v društvu pristojne v preteklosti že opozarjali, da je ta kulturno-zgodovinski spomenik treba zaščititi pred poškodovanjem. Tako so kamen na pobudo skupine ozaveščenih občanov, kot so iz društva zapisali v dopis škofjeloškemu županu Mihi Ješetu, interventno začasno odpeljan na zasebno zemljišče v Virlogu. Od tam so kamen 16. junija odpeljali na Loški grad.

V društvu Lonka so v nadaljevanju pridobili mnenje z Območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki podpira njihova prizadevanja, da se znamenje ohrani in obnovi ter v prvotni podobi kot pomemben del starološke kulturne dediščine predstavi na območju Stare Loke in ne na Loškem gradu. Po mnenju zavoda bi bila najprimernejša lokacija v parku starološkega gradu, s terenskim ogledom bi to natančneje določili. Ob tem bi ovrednotili tudi kulturno-zgodovinski pomen znamenja in s tem upravičenost vpisa v register nepremične kulturne dediščine, ki ga predlaga društvo.

Za mnenje o nastalem zapletu smo vprašali tudi v Loški muzej. Kot je povedala direktorica Saša Nabergoj, je v drugi polovici lanskega leta Občina Škofja Loka predlagala Loškemu muzeju, da v skladu s svojimi nalogami in predpisanimi standardi varovanja kulturne dediščine v svoje zbirke umesti del krvavega znamenja in ga s tem strokovno primerno ohrani za prihodnje rodove. »V skladu z dogovorom smo kamnito znamenje v juniju letos umestili v lapidarij Loškega gradu, nato pa bili iz medijev obveščeni o zapletu s Kulturno-zgodovinskim društvom Lonka,« je potrdila Nabergojeva. Ob tem je dodala: »Poudariti želimo, da cenimo in podpiramo delovanja številnih kulturnih društev na Loškem – z večino tudi plodno sodelujemo. Prepričani pa smo, da je Loški muzej s svojo strokovno ekipo in prostorskimi možnostmi najbolj primeren, da znamenje zaščiti in strokovno umesti v celovito predstavitev kulturne in naravne dediščine, letno ga obišče več kot šestdeset tisoč obiskovalcev, in tako ustrezno zapiše v zgodovinski spomin.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / četrtek, 13. julij 2023 / 18:44

V Zgornji Bohinjski dolini urejajo kanalizacijo

Trenutno je v izgradnji komunalna infrastruktura v vasi Studor, v pripravi je dokumentacija za Srednjo vas, predvsem pa morajo v Bohinju zgraditi povezovalni vod, s katerim bodo odpadne vode speljali...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 13. avgust 2014 / 22:22

Prihodnost naše mladine

Organizacija združenih narodov je razglasila današnji dvanajsti avgust za mednarodni dan mladih. Vprašanje se je ponudilo kar samo: kakšno prihodnost imajo mladi v Sloveniji?

Gospodarstvo / sreda, 13. avgust 2014 / 11:53

Z višjimi globami nad šušmarje

V ponedeljek, 18. avgusta, bodo začele veljati novosti, ki jih prinaša spremenjeni zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno.

Kranjska Gora / sreda, 13. avgust 2014 / 11:52

Devet desetletij ni razlog, da bi kar obsedel

V dneh pred občinskim praznikom v Kranjski Gori je župan Jure Žerjav tudi letos obiskal vse tiste občane, ki v letošnjem letu so ali še bodo dopolnili devetdeset let. Tokrat je bilo takšnih kar dvajse...

Gospodarstvo / sreda, 13. avgust 2014 / 11:51

Brezposelnost se je julija še zmanjšala

Kranj – Po podatkih zavoda za zaposlovanje je bilo julija v Sloveniji 116.199 registrirano brezposelnih, kar je 944 manj kot julija lani in 13.644 manj kot januarja letos. V prvih sedmih mesecih se...

Tržič / sreda, 13. avgust 2014 / 11:50

V Kovorju zbiralnica divjačine

Lovska družina Dobrča je v domu Krajevne skupnosti Kovor v petek odprla sodoben živilski obrat za sprejemanje in obdelavo divjačine, ki izpolnjuje vse higienske standarde.