
Čipkasti pogled skozi mavrico
V Graščini Duplje je bila na ogled čudovita razstava klekljanih izdelkov, ki jih krasijo šopki papirnatih rož. To je bila tudi prva samostojna razstava nakljanske skupine Modre spominčice.
Spodnje Duplje – Klekljarska skupina Modre spominčice deluje osem let in šteje osem izkušenih klekljarjev, ustvarjajo pod mentorstvom Alenke Vrhovnik. To so Metod Pavlin, Marta Balantič, Franca Sitar, Amalija Zaplotnik, Beti Porenta, Fani Oblak, Marija Gregorc in Mari Kokalj. Letos se jim je pridružilo pet novih klekljaric: Ljuba Brajnik, Metka Petkovič, Milojka Križaj, Darinka Žula in Alojzija Murn – in prav slednje so ob nedavnem odprtju razstave dale slovesno čipkarsko zaobljubo. Klekljarji v glavnem prihajajo iz Nakla in okoliških vasi, srečujejo se enkrat na mesec v Naklem na srečanjih ob punklju. »Znanje iz klekljanja utrjujejo, se vedno kaj novega naučijo, izmenjajo izkušnje in se družijo, kot so se nekdaj na prejah. Tudi na tak način ohranjajo staro ljudsko izročilo,« je skupino predstavil Ivan Meglič, predsednik Kulturno-turističnega društva Pod krivo jelko, pokrovitelja razstave. Metod Pavlin, za zdaj edini moški v skupini, je povedal, da je klekljati začel, ko se je upokojil, da si je rekel, če zmorejo ženske, zakaj ne bi tudi moški.
Na ogled so bili izdelki v različnih tehnikah z različnimi sukanci v različnih barvah, materialih. Pri motivih uporabljajo tudi zelo stare vzorce, nekatere kupijo, nekatere narišejo sami. Mentorica Alenka Vrhovnik, po rodu iz Škofje Loke, zdaj Nakljanka, je svoje izjemno klekljarsko znanje v preteklosti že podelila med več kot sto otrok in več kot sto odraslih, bila je tudi med prvimi petimi, ki je pridobila certifikat nacionalne poklicne kvalifikacije kot čipkarica. »Po pogovoru s Fani Pagon sem pred osmimi leti začela poučevati tudi skupino upokojencev v Naklem. Vsi v skupini so delovni, ustvarjalni, predvsem pa izredno vztrajni. Idejo o prvi samostojni razstavi so sprejeli z veliko mero dobre volje in zagnanosti. Predstavljamo zares veliko čipk, pa tudi cvetk iz krep papirja, kar smo se naučili delati že pred nekaj leti,« je povzela Vrhovnikova, tudi avtorica čipke z naslovom razstave Čipkasti pogled skozi mavrico, ki je postala njeno poročno darilo sinu in njegovi izbranki. Odprtje razstave sta obogatila skupina Tamburaši sv. Mihaela z Grosuplja pod vodstvom Zvonke Erce in prebiranje klekljarske poezije iz knjižice Iz srca do srca avtorice Julije Fortuna Gantar.