Čebelarka Tanja Magdič je otrokom predstavila, kako se pridobiva med. / Foto: Aleš Senožetnik

Zaradi pozebe manj medu

Zaradi spomladanske pozebe akacije in slabega medenja rastlin je pridelek medu za polovico manjši od običajnega.

V Sloveniji je več kot deset tisoč čebelarjev, ki pridelajo med 1500 in 2500 ton medu. V povprečju vsak Slovenec poje en kilogram medu na leto.

V zadnjih sedmih letih se je število čebelarjev povečalo za 30 odstotkov, število čebeljih družin pa za 21 odstotkov.

Begunje – Minuli petek je Čebelarska zveza Slovenije v sodelovanju s čebelarskimi društvi in čebelarji pripravila Dan odprtih vrat, s čimer so obiskovalci dobili vpogled v več kot 150 čebelarskih društev po Sloveniji, med njimi je tudi 16 društev z Gorenjskega, ki so svoja vrata večinoma odprla v petek, nekatera pa so to že storila pred kratkim ali pa še bodo ob kakšni drugi priložnosti, povezani z lokalnimi dogodki.

Med slovenskimi čebelarji je okoli tisoč gorenjskih, ki vzdržujejo nekaj manj kot 14 tisoč čebeljih družin. Zadnja leta se čebelarji spopadajo s številnimi težavami. Letos jih skrbijo predvsem posledice slabega vremena. Zaradi pozebe akacije in slabega medenja rastlin je po podatkih Opazovalno-napovedovalne službe, pridelek za polovico manjši od običajnega. Čebelarji se bojijo tudi nadaljevanja slabega vremena. »Če bo slabo vreme trajalo tudi v času medenja lipe in kostanja, lahko glavna paša pri nas odpade,« je zaskrbljen predsednik Čebelarskega društva Begunje-Karavanke Lovrenc Avsenek.

Narašča zanimanje za čebelarstvo

Društvo je obiskal tudi državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marjan Podgoršek, ki je, izvzemši omenjene težave, s stanjem čebelarstva pri nas zadovoljen. »Slovenija je kljub majhnosti čebelarsko pomembna dežela, imamo dolgoletno tradicijo, dobro organiziranost čebelarjev ter izjemno vrsto čebel. Naše iniciative, kakršna sta medeni zajtrk in Svetovni dan čebel, so tudi širše dobro sprejete,« je povedal Podgoršek in dodal, da slovenski čebelarji dobro črpajo tudi evropska sredstva, ki jih izkoriščajo v 80 do 90 odstotkih. Slaba dva milijona finančnih spodbud za čebelarje pa letos namenja tudi država. Število čebeljih družin se je povečalo za dobrih dvajset odstotkov, število čebelarjev pa za trideset. Spodbudno je tudi, da narašča zanimanje za čebelarstvo med mladimi. V zadnjih letih se je namreč skoraj tri tisoč začetnikov udeležilo tečajev čebelarstva.

Ob dnevu odprtih vrat je Čebelarsko društvo Begunje-Karavanke ob čebelnjaku v parku Psihiatrične bolnice v Begunjah pripravilo zanimiv ogled panjev, ki je navdušil predvsem lokalne šolarje. Ti so z zanimanjem prisluhnili čebelarjema Tanji in Darku Magdiču, ki sta jim razložila proces pridelave medu, še z večjim veseljem pa so okušali različne vrste končnih produktov čebel.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / petek, 26. junij 2009 / 07:00

Škofja Loka je dobila kulturni dom

V ponedeljek so v Škofji Loki z nastopom Godalnega orkestra Glasbene šole Škofja Loka in triom Kvartet slovesno odprli obnovljeni Sokolski dom.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / / 07:00

Izšla je Tomšičeva knjiga Od stavke do stranke

Kamnik - Društvo Demos na Kamniškem je v sredo, 16. februarja, slabo leto po njegovi smrti in natanko 22 let po ustanovitvi Socialdemokratske stranke Slovenije, pripravilo predst...

Prosti čas / / 07:00

Mesto pod mestom

Slikovita zgodovina mesta Celja je navdušila izletnike Gorenjskega glasa, na Primskovem pa so se v četrtek za kratek čas ustavili kurenti, ki že tradicionalno od svečenice naprej prinašajo dobro in od...

Avtomobilizem / / 07:00

Zvezda za slasten desert

Mercedes-Benz je novemu CLS vdahnil več dinamike.

Komenda / / 07:00

Komendske upokojence bo vodil Janez Čebulj

Komenda - Društvo upokojencev Komenda, daleč največje in najbolj prepoznavno društvo v občini, bo vodil nov predsednik. Dolgoletnega vodjo, lani preminulega Janeza Kimovca je zam...

Zanimivosti / / 07:00

Dijakom CIRIUSA dve 1. mesti

Dijaki Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik so odmeven uspeh v močni konkurenci srednješolcev dosegli na 6. mednarodnem sejmu učnih podjetij v Celju.