Zmagal narod, ne posamezniki
V Galeriji Atrij Občine Tržič je na ogled razstava Samostojna Slovenija! Ob petindvajsetletnici državnosti, slavnostni govornik ob nedavnem odprtju je bil generalmajor Janez Slapar.
Tržič – Razstavo, ki so jo odprli v četrtek in bo na ogled do 4. julija, je postavil Tržiški muzej. Kot je poudarila njegova direktorica Jana Babšek, je bila pot do rojstva države zapletena in mnogo daljša od petindvajset let, zato na razstavi prikazujejo tudi nekatere okoliščine, ki so neposredno vplivale na spremembe, kot je obdobje propada komunističnega sistema v Evropi, razlage za razpad nekdanje Jugoslavije. Posebej so poudarili številne dejavnosti ljudi, ki so pripeljale do slovenske pomladi in enotne odločitve za osamosvojitev. Na osrednjem delu razstave so prikazane aktivnosti v občini Tržič pred osamosvojitvijo in nato aktivnosti v vojni, kjer sta delovali civilna obramba in obrambne sile. »Izpostavila bi vsaj tri pomembne dosežke tržiških obrambnih sil: najprej to, da leta 1990 niso oddali orožja in so ga ohranili za potrebe teritorialne obrambe, kljub povelju JLA, zatem so pomembne aktivnosti povezane z mejnim prehodom Ljubelj in zavzetjem stražnice Medvodje,« je povedala Jana Babšek. Najmlajšim obiskovalcem pa želijo vzbuditi občutke domoljubja in pripadnosti naši državi in prikazujejo pomen državnih simbolov. Vsem obiskovalcem tudi dajejo priložnost, da poiščejo lipo in napišejo kakšno lepo misel, željo.
»Petindvajset let mineva od takrat, ko smo pripadniki teritorialne obrambe in milice z orožjem obranili Slovenijo v vojni, ki nam je bila vsiljena. Deset dni vojne, 72 spopadov, več deset mrtvih in ranjenih ne more povedati vsega, kar se je takrat dogajalo. Temeljna značilnost priprav in osamosvajanja pa je bila izjemna enotnost Slovenk in Slovencev,« je poudaril slavnostni govornik, generalmajor, veteran vojne za Slovenjijo Janez Slapar. Tudi Tržič je bil v vojni in naloge, kot je dejal Slapar, ki so jih obrambne sile Tržiča prejele, so bile realizirane. »Žal pa se danes poskuša ustvariti več ali pa drugačne resnice na obdobje osamosvajanja. Zmagovalec v vojni je bil slovenski narod in ne posameznik niti skupina posameznikov. Tudi prerekanje o tem, katera od oboroženih struktur je bila bolj pomembna in ima večje zasluge, je brezpredmetno. Zmagali smo in končali vojno,« je še poudaril Janez Slapar in segel tudi v zgodovino nastanka teritorialne obrambe od leta 1968 naprej in dodal, da teritorialna obramba maja 1990 ni bila razorožena, da so orožje teritorialci na Postaji milice Tržič več mesecev fizično varovali, hranilo ga je tudi petnajst tržiških družin.
Razstava je nastala v sodelovanju s strokovno skupino, v kateri so bili Drago Zadnikar, Milan Zupan, Valentin Klemenčič, Vojko Damjan, Jože Romšak, Slavko Hočevar, Jože Klofutar. Janez Kavar in Anton Stritih sta sodelovala pri oblikovanju besedila, slikovnega gradiva in razstavljenih predmetov. Fotografije, povezane z osamosvojitvijo, predvsem pa tiste, povezane z vojno v Tržiču, so delo Mirka Kunšiča. Ob odprtju razstave je nastopil Moški pevski zbor Gorščaki, razstavo pa je uradno odprl tržiški župan Borut Sajovic.