Nižanje davkov ni možno
Finančni minister Dušan Mramor je na forumu malega gospodarstva na Bledu povedal, da do leta 2020, ko je treba odpraviti proračunski primanjkljaj, ni možno nižati ali odpravljati davkov.
Bled – »Ugotavljam, da so naše lanskoletne zahteve praktično ostale nerealizirane, zato upam in želim, da današnji delovni sestanek pokaže konkretne rezultate in premike v zakonodaji,« je predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh dejal ob koncu predstavitve desetih najbolj ključnih od skupno 113 zahtev malega gospodarstva na petkovem Forumu obrti in podjetništva na Bledu. Čeprav je kasneje predsednik vlade Miro Cerar poudaril, da se bo vlada močno potrudila, da bo šla naproti potrebam in zahtevam malega gospodarstva, pa se že sedaj ve, katerim zagotovo ne bo prisluhnila. O tem je bil povsem jasen finančni minister Dušan Mramor: »Vse zahteve in želje po administrativni razbremenitvi brez nadaljnjega proučujemo in poskušamo s spremembami zakona iti naproti. Da pa bi bilo določenih davkov manj oziroma da bi se odpravili, so v trenutnem stanju vsaj do leta 2020 lahko samo želje.«
Meh je v svojem nagovoru poudaril, da malo gospodarstvo potrebuje poslovno okolje, v katerem bo konkurenčno, lažje delovalo in zaposlovalo, zato so za vlado letos pripravili 113 zahtev, deset najbolj ključnih pa je tudi podrobneje predstavil. Te so: razbremenitev stroškov dela s spremenjeno dohodninsko lestvico, fleksibilnejše zaposlovanje in odpuščanje (odpoved pogodbe o zaposlitvi brez navedbe razloga), limitiranje povračila škode delodajalcev v primeru nesreče pri delu, drugačna metodologija za izračun omrežnin, učinkovitejši izvršilni postopki, zagotovitev poplačila vseh izvajalcev v celotni verigi javnih naročil, učinkovitejši sistem poklicnega izobraževanja in implementacija vajeništva pod okriljem OZS, sprejem zaščitnega zakona za nosilce dejavnosti domače in umetnostne obrti, vključitev OZS med pomembne institucije podpornega podjetniškega okolja ter zagotovitev plačila nadomestila za avtorske pravice za vse kolektivne organizacije (Sazas, ZAMP in IPF) preko skupne položnice.
Predsednik vlade Miro Cerar je zagotovil, da si vlada želi priti naproti zahtevam malega gospodarstva povsod, kjer je to možno in sprejemljivo, da se zgradi bolj prijazno poslovno okolje. »Da lahko vzpostavimo sodelovanje, moramo najprej vzpostaviti medsebojno razumevanje, da vi razumete, kaj počne vlada, in da mi razumemo vas, kaj počnete vi vsak dan. In drugič: da smo v tem odnosu pošteni drug do drugega, da ne iščemo vedno samo krivca pri drugem,« je dejal premier in pozval: »Krepimo lastnost, ki nam je vedno v zgodovini prinesla največ, to je sodelovanje.«
Finančni minister Dušan Mramor je povedal, da mora država do leta 2020 odpraviti proračunski primanjkljaj, zato do tedaj ni možno nižati ali odpravljati davkov. Ob tem je opozoril, da je Slovenija zelo slabo izšla iz krize. »Ker smo ekonomsko politiko pred krizo peljali čisto narobe. Pregreli smo gospodarstvo, se izjemno zadolžili, izjemno povečali plačevanje obresti. Država plačuje skoraj tri odstotke BDP obresti,« je poudaril. Edina možna rešitev je po njegovem v prestrukturiranju davkov, kar vlada že pripravlja. Učinek davčnega prestrukturiranja z nižjo obdavčitvijo plač visokokvalificiranih delavcev in nagrajevanja zaposlenih bo 100 milijonov evrov, ki jih bodo nadomestili z učinkovitejšim upravljanjem države (40 milijonov evrov prihranka) in zvišanjem davka na dobiček (60 milijonov evrov priliva), je še predstavil.