Po stavki še na protest
Policijska sindikata sta minuli četrtek zamrznila rekordno dolgo stavko, ki je potekala kar pol leta. Pozor: zamrznila in ne prekinila, saj policijski sindikalisti vladi očitno ne verjamejo več na besedo, niti če je ta zapisana na papir, ki so ga pred očmi javnosti podpisali notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar ter glavna sindikalista v policijskih vrstah Radivoj Uroševič in Zoran Petrovič. Policisti namreč tudi zaradi preteklih izkušenj z neizpolnjevanjem zavez vlade, kar je ne nazadnje tudi sprožilo tokratno stavko, te ne nameravajo končati, dokler se ne prepričajo, da so v četrtek podpisane zaveze uresničene. Predvidoma bo to znano jeseni, do tedaj pa so prekinili le stavkovne aktivnosti.
Zadnja policijska stavka se je 18. novembra začela na nož. Stavkajoči možje postave so brezkompromisno zahtevali izpolnitev vseh obljub, ki so jim jih v preteklosti dale različne vlade, med drugim tudi 35-odstotno povišanje plač, kar je bila, resnici na ljubo, v finančno tako zdesetkani državi nerealna zahteva, česar so se najbrž zavedali tudi sami. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar, ki ga je kasneje policijska patrulja sredi noči na malo nenavaden način ustavila in kontrolirala, je tako na začetku stavke seštel, da so policijske zahteve vredne skupaj približno 90 milijonov evrov. Oglasil se je tudi premier Miro Cerar in ogorčeno dejal, da na vrhuncu begunske krize edini v Evropi stavkajo slovenski policisti, kar da je sramota in izsiljevanje države, na kar ne bo pristal. Notranja ministrica Györkös Žnidarjeva je bila spravljivejša, rekoč, da so zahteve policistov legitimne, a je stavkajoče tudi takoj poučila, da je Cerarjeva vlada samo v letu dni ogromno storila za policijo: »Že med letom smo pridobili dodatnih 20 milijonov evrov sredstev, tudi v drugem letu se nakazuje boljša prihodnost slovenske policije, glede na to, da dobimo dodatnih 37 milijonov in naslednje leto še 30 milijonov.«
Končni izplen policistov, ki se jim bodo plače (a ne vsem) povprečno povišale za 100 evrov bruto oziroma 66 evrov neto mesečno, je vreden dobrih deset milijonov evrov na letni ravni. S tem sta najbrž zadovoljni obe strani – policisti zaradi (zasluženo) izborjene povišice in nekaterih dodatnih zavez, vlada pa zaradi izpogajane devetkrat nižje obremenitve proračuna, kot je kazalo na začetku stavke. A za Cerarjevo ekipo mirnega spanca ne bo prav dolgo, saj je za četrtek že napovedan nov protest sindikatov javnega sektorja, ki zahtevajo, da se vlada z njimi spet začne pogajati o varčevalnih ukrepih. Med protestniki naj bi bili tudi člani vsaj enega policijskega sindikata.