Ponosni so na dijake
Na Gimnaziji Franceta Prešerna so v sredo pripravili slavnostno akademijo ob 70-letnici ekonomskega izobraževanja v Kranju in 20-letnici ekonomske gimnazije.
Kranj – »Letošnje leto je jubilejno za vse naslednike učiteljev, ki so začeli z delom 14. januarja 1946 v enoletni Nižji gospodarski šoli v Kranju. In četudi smo delovali na treh, štirih in celo več lokacijah, smo imeli vseskozi nekaj posebnega – naš cilj je bil izobraziti dobre dijake, ki bodo znali takoj poprijeti za delo,« se je ob visokem jubileju ekonomskega izobraževanja v Kranju v zgodovino zazrla nekdanja ravnateljica Marija Simčič. In ob tem spomnila, da je maloštevilni kolektiv brez lastnih prostorov in s slabo opremljenostjo gradil prihodnost z dobrim poznavanjem stroke in predvsem odprtim pedagoškim pristopom. »Šola se je razvila v vodilni zavod za izobraževanje ekonomskih in administrativnih kadrov za Gorenjsko, prepoznavna je postala po vsej Sloveniji.«
K širši prepoznavnosti šole po besedah sedanje ravnateljice Mirjam Bizjak veliko pripomorejo nekdanji dijaki, ki so danes uspešni na področju gospodarstva, športa, umetnosti ... »Ponosni smo na vse uspešne dijake vseh generacij,« je poudarila Mirjam Bizjak, ki meni, da je za uspehe v samem evropskem in svetovnem športnem vrhu potrebno veliko sodelovanja, pravih ljudi in izdelan sistem. Ob tem je Marija Simčič spomnila, da so bili vedno med prvimi, ki so pridobivali nove programe. Učitelji so sledili spremembam v gospodarstvu in javnem sektorju ter na podlagi tega uvajali nove predmete oziroma spremembe učnih vsebin v vzgojno-izobraževalno delo. Leta 1996 so začeli uvajati tudi poskusni projekt ekonomske gimnazije. »Drugo desetletje obstoja gimnazije označuje preselitev v nove prostore, razporeditev športnega oddelka na šolo in preoblikovanje v nov zavod, Gimnazijo Franceta Prešerna.« Prav nekdanji ravnateljici pa gre po besedah Mirjam Bizjak tudi največ zaslug, da so pred desetimi leti začeli graditi novo šolo, v kateri so s poukom začeli marca 2007. V novo zgradbo so preselili sedemsto dijakov, ki so bili razporejeni v 25 oddelkov.
Na sedanjo Gimnazijo Franceta Prešerna, ki temelji na sedemdesetletnici ekonomskega izobraževanja v Kranju, je ponosen tudi župan Boštjan Trilar. »Uspehi vaših dijakov so ime Kranja ponesli v svet,« je poudaril in dodal, da imajo z njimi v Kranju moderno in inovativno šolo, v kateri dijaka postavljajo na prvo mesto.