Spremenjen prostorski načrt
V Železnikih so sprejeli spremembe občinskega prostorskega načrta, na tej osnovi pa začeli tudi z obravnavo predloga odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka.
Železniki – S sprejetjem sprememb in dopolnitev odloka o občinskem prostorskem načrtu so v Železnikih uspešno končali dveletni projekt. Razlog, da so se lotili sprememb prostorskega dokumenta, je bila najprej lokacija gasilskega doma v Selcih, poleg tega pa se je pojavilo še kakih dvesto pobud občanov, med njimi tudi nekateri podjetniki, vsega skupaj za 112 hektarjev zemljišč. Predstavnik podjetja Igea iz Ljubljane, ki je za Železnike pripravljal dokument, je povedal, da so ob ugotovljenih prenizkih zmogljivosti lesno-predelovalne panoge na pobudo predvsem manjših podjetnikov želeli izboljšati pogoje za njen razvoj, prav tako za turizem, kjer obstajajo težave v določilih glede gradnje apartmajev na kmetijah, več pobud je bilo tudi za izvzem zidanih zemljišč (kar je še ostanek strahu pred grozečim nepremičninskim davkom), največ pa je želja občanov, da bi gradili na lastnih zemljiščih. Več idej na področju prostora imajo tudi podjetniki na Soriški planini, a zanje ugotavljajo, da so precej nepovezani, v prihodnje pa bi za to območje kazalo sprejeti občinski podrobni prostorski načrt, zlasti še, če se bo to območje zaradi smučarskega turizma v prihodnje povezovalo tudi s sosednjo Bohinjsko Bistrico.
S sprejetjem prostorskega načrta se lahko začne tudi postopek za sprejem odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka. Občinski svet v Železnikih je opravil prvo obravnavo. Pripravljavci gradiva so pojasnili merila, po katerih se bo v prihodnje na območju vse občine obračunaval komunalni prispevek, in naredili tudi izračun, koliko bo denimo veljal za tipično stanovanjsko stavbo in tipičen industrijski objekt: za stavbo z 250 kvadratnimi metri tlorisne površine na parceli, veliki 500 kvadratnih metrov, bi znašal od 3400 do 6400 evrov, za industrijsko stavbo s 750 kvadratnimi metri površine na parceli 1000 kvadratnih metrov od 12 do 15 tisoč evrov. Pri izračunu so upoštevali tudi, da so denimo v obnovo vodovoda vložena tudi evropska sredstva, pri kanalizaciji pa so upoštevali 50-odstotno olajšavo. Po primerjavi med petimi občinami (poleg štirih na škofjeloškem območju tudi z občino Tržič) ugotavljajo, da bi bili s komunalnim prispevkom med vsemi najnižji. V svetniški razpravi smo slišali več vprašanj, od tega, ali občina lahko v celoti oprosti komunalni prispevek, če bi denimo želela pritegniti pomembne vlagatelje, do tega, ali je občina dolžna pripeljati komunalne vode do parcelnih meja, ali lahko pride do zlorab na tem področju (omenjeni so bili obredni objekti) pa do ocen, da je komunalni prispevek previsok in naj ga v celoti znižajo za 50 odstotkov tako kot pri kanalizaciji, previsok naj bi bil zlasti za hribovska naselja. Občina sicer s komunalnim prispevkom pobere okoli 40 tisoč evrov na leto.