
Teden za obrt in podjetništvo
Od 16. do 21. maja bo potekal Teden obrti in podjetništva na Loškem – TOP. Organizatorji so pripravili številne dogodke, na katerih pričakujejo vsaj petsto udeležencev.
Škofja Loka – »Teden obrti in podjetništva je tradicionalen dogodek v škofjeloškem prostoru. Letos bo potekal desetič,« je na predstavitvi dogodkov, ki bodo v Škofji Loki potekali ta teden, povedal mag. Jurij Bernik, direktor Razvojne agencije Sora, ki dogodke pripravlja skupaj z Območno obrtno-podjetniško zbornico Škofja Loka in ob podpori vseh štirih občin s tega območja.
Začelo se bo v ponedeljek, 16. maja, z delavnico z naslovom Branje in razumevanje bilanc za podjetnika in obrtnika. V enem tednu se bodo zvrstili številni zanimivi dogodki za podjetnike in obrtnike, za tiste, ki bi to radi postali, pa tudi za druge. Top oziroma osrednji dogodek bo v torek, 17. maja, z dr. Andrejem Pompetom na temo Blagovna znamka. »Bistveno za uspešno dolgoročno poslovanje podjetij so prepoznavne blagovne znamke,« poudarja Bernik in nadaljuje, da želijo v tednu podjetništva na dogodke pritegniti tudi mlade. V četrtek, 19. maja, bo v Coworking centru Lokomotiva na Mestnem trgu v Škofji Loki individualno svetovanje za podjetnike začetnike. Zelo odmevna prireditev je vsako leto razstava izdelkov dijakov Šolskega centra Škofja Loka s podelitvijo nagrad OOZ Škofja Loka. Odprtje bo v sredo, 18. maja, v Sokolskem domu. »Izdelke ocenimo in dijak za prvouvrščeni izdelek prejme denarno nagrado v višini petsto evrov. To je še dodatna motivacija za dijake. Letos bodo prvič svojega zmagovalca izbrali tudi obiskovalci razstave,« je dejal Milan Hafner, podpredsednik OOZ Škofja Loka, ki je imela konec lanskega leta 741 članov in letos praznuje štirideset let delovanja.
Pomena obrti in podjetništva se zelo dobro zavedajo tudi v vseh štirih občinah na Škofjeloškem. »Zelo me veseli povezovanje obrtne zbornice z mladimi, s šolskim centrom. To je korak, nova pot, ki bo v prihodnosti zelo hitro tudi obrodila sadove. To je ključni dejavnik, na kakšen način preprečiti migracije delovne sile izven naših lokalnih okolij. Če skupaj stopite podjetniki, obrtniki in poveste, kaj delate, delamo, se je tudi osnovnošolcem veliko lažje odločati za poklice, ki jih potrebuje lokalno okolje. To se mi zdi, da je največje sporočilo tega dogodka. Loško območje je tisto z najnižjo brezposelnostjo, kar je posledica predvsem dobrega in načrtnega dela na tem področju,« je poudaril Milan Čadež, župan Občine Gorenja vas - Poljane. Da je TOP res dobra zadeva za naše mlade, se je strinjal tudi Matjaž Oblak, podžupan Občine Žiri, in dejal, da ima država premalo posluha za obrtnike, tako pri obveznostih kot tudi pri boljših cestnih povezavah. Anton Luznar, župan Občine Železniki, je predstavil gospodarstvo v njihovi občini, ki je zelo močno. Poudaril je dve težavi: zaradi ozke doline malo prostora in poplavno ogroženost. Da je loško gospodarstvo in podjetništvo v dobrem stanju, je za konec poudaril tudi Robert Strah, podžupan Občine Škofja Loka, in predstavil izzive za samo občino na tem področju: med drugim glede prostorskih aktov, cestne povezave pa tudi širokopasovnega omrežja.