Layerjeva petka
V zadnjem tednu so v Hiši Layer odprli dve likovni razstavi. V hišni galeriji skupinsko razstavo petih vrhunskih slovenskih ilustratork, z njimi v povezavi bodo v prihodnjih dveh tednih v programu še filmski in literarni večer, ter tri likovne delavnice. V galeriji v stolpu je od torka na ogled slikarska razstava. Zadnjo sredo in še dve naslednji bodo na sporedu literarne delavnice na temo ljubezni in erotike v prozi in poeziji, včeraj so mladi soustvarjali turistično aplikacijo za mobilne telefone, danes se začenja petdnevna šola pisanja scenarija in risanja stripa, ker ta čas v mesto prihaja Teden mladih, bosta danes in jutri na vrtu hiše še dva glasbena koncerta. Tako bogato in dogodkov polno je danes pravzaprav povsem običajno kulturno umetniško vzdušje v »Layerci«.
Hiša, ki je svoje poslanstvo začela prve dni maja pred petimi leti v zadnji ulici starega mestnega jedra, z močnim kulturnim programom, še posebej v zadnjih dveh letih, pa vedno bolj stopa v prvo vrsto. Novo umetniško prizorišče smo Kranjčani dobili v okviru nastajajoče kulturne četrti, hišo, v kateri je pred dvesto leti delovala podobarska delavnica znanega slikarja Leopolda Layerja, pa je občina obnovila ob pomoči evropskega denarja. Sprva sramežljivo, z različnimi glasbenimi koncerti, likovnimi razstavami, kakšnim pogovorom, filmsko projekcijo, z uveljavitvijo mlade ekipe, ki ji ne manjka kreativnosti, zdrave ambicioznosti, in v veliki meri tudi poguma pa je prizorišče vztrajno raslo v prvovrstni kulturni center mesta. Kranj je v prvi vrsti dobil prostor, kjer se oblikuje in predstavlja urbana kultura, tako domača kot mednarodna, hkrati pa Layerca postaja stičišče raznolikih aktivnosti, druženja in vsestranske odprtosti v pristopu k različnim umetniškim praksam. Samo lani so na terasi, v galeriji in Stolpu Škrlovec našteli čez tristo umetniških dogodkov z več kot petdeset tisoč obiskovalci, ki so na različne načine lahko razvajali svoja čutila kot duha. To je eden pomembnih postulatov umetnosti.
Leopold Layer je v času Ilirskih provinc, ko slikarije niso šle dobro v promet, v svoji delavnici tudi ponarejal denar, zaradi česar je nekaj časa tudi odsedel za zamreženim oknom. V Hiši Layer nič ni ponarejeno, vse je resnično in pristno. Tega se zaveda tudi mestna oblast, ki finančno podpira program Layerce, ki je v petih letih postala kulturna institucija – odprta in v koraku s časom vselej aktualna.