
Hašiševo olje za bolno ženo
V zatožno klop okrožnega sodišča v Kranju je na predobravnavnem naroku sedla trinajsterica obtoženih, ki so bili razkrinkani v preiskavi domnevne preprodaje indijske konoplje in izdelkov iz nje.
Kranj – Na okrožnem sodišču v Kranju se je prejšnji petek začel predobravnavni narok zoper trinajsterico obtoženih za proizvodnjo in promet s prepovedanimi drogami in hudodelsko združevanje z območja Gorenjske in Primorske, ki so jo oktobra lani razkrinkali kriminalisti. Na zatožno klop so sedli priprti Martin Bohnec, Peter Križnar in Danijel Oset, iz hišnega pripora je na sojenje prišel Anes Dukić. Priprti Matjaž Smolinsky, ki so ga na sojenje peljali iz Kopra in je s pazniki obtičal v gneči na avtocesti, je predobravnavni narok zamudil.
Zagovorniki obtoženih so enoglasno zaprosili za dodatni čas za pogovore s tožilstvom. Tako je v zatožni klopi na koncu ostal zgolj obtoženi Boštjan Zupančič iz Ljubljane, ki mu okrožno državno tožilstvo očita nakupovanje in preprodajo hašiševega olja. Boštjan Zupančič je uvodoma v svojem zagovoru dejal, da se strinja z obtožnico, odločno pa je zanikal preprodajo hašiševega olja, ki ga je kupoval za zdravljenj žene Tjaše, ki so ji zdravniki postavili diagnozo možganskega tumorja – glioblastoma multiforme. Kot je poudaril Zupančič, se je žena odločila za zdravljenje na alternativni način, s hašiševim oljem. Kot je poudarila Zupančičeva odvetnica, je kljub slabi prognozi za omenjeno bolezen danes stanje bolnice stabilno, redne kontrole pa potrjujejo, da kanabinoidi zavirajo poslabšanje zdravstvenega stanja.
Zupančičeva zagovornica Marjeta Hudovernik se je zato sklicevala na zakon o pacientovih pravicah, ki v 39. členu določa, da ima pacient pravico, da brez odlašanja ukrene vse za odpravo ali največjo možno ublažitev bolečin in drugega trpljenja, povezanega z njegovo boleznijo, in 54. člen, ki pravi, da je pacient dolžan dejavno sodelovati pri varovanju in krepitvi lastnega zdravja. Hudovernikova je poudarila, da obtoženi ni storilec kaznivega dejanja, saj to, kar se mu očita, ni kaznivo dejanje, marveč je ravnal po svoji najboljši vesti in prepričanju pomagati ženi: »Obtoženi je prepričan, da je ravno to zdravljenje pri njegovi ženi zaustavilo bolezen, kar pomeni, da kaznivega dejanja dejansko ni storil.«
Tožilka Nadja Gasser ni zanikala dejstev, ki sta jih navedla Zupančičeva obramba in Zupančič, vseeno pa je ocenila, da so bile količine kupljenega hašiševega olja prevelike za terapevtsko uporabo, zato je predlagala postavitev izvedenca ustrezne medicinske stroke, ki naj pove, ali je možno, da bi bile takšne količine hašiševega olja lahko zaužila žena za zdravljenje, in koliko mililitrov bi morala zaužiti na dan, da bi porabila nakupljene zaloge.
Hudovernikova postavitvi izvedenca ni nasprotovala, predlagala pa je postavitev izvedenca iz tujine, saj je dejstvo, da zdravljenje s pomočjo teh substanc v Sloveniji ni dovoljeno in ga uradna medicina tudi ne podpira: »Obtoženi je ob pripravi na to zadevo tudi sam iskal v pomoč ustrezne strokovnjake v RS prav v zvezi s tem vprašanjem, v pogovoru na neformalni ravni je dobil potrditev v smeri njegovih navedb, vendar si žal nihče ne upa tega z imenom in priimkom zapisati, kar je še eden od razlogov za vztrajanje pri določitvi izvedenca iz tujine.«
Predobravnavni narok za druge obtožene naj bi se nadaljeval danes, medtem ko se bo Zupančič z obtožbami spopadel na glavni obravnavi pred sodnim senatom.