Gasilci so se udeležili tradicionalne Florjanove maše.

Gasilci na Florjanovi maši

Na Jereki v Bohinju so pripravili Florjanovo mašo, ki je namenjena tudi počastitvi spomina na pokojne gasilce.

Jereka – Na Jereki v Bohinju se je več kot 70 gasilcev iz vseh gasilskih društev v Bohinju ter več kot sto krajanov udeležilo tradicionalne Florjanove maše, namenjene vsem gasilcem. Mašo je daroval župnik župnije Srednja vas v Bohinju Martin Golob. Kot so povedali gasilci, jim tovrstni dogodki pomenijo veliko, saj se ob njih spomnijo tudi tistih, ki jih ni več v njihovih vrstah.

Praznik svetega Florjana, zavetnika gasilcev, zaščitnika pred požarom in poplavami, je bil nekoč eden največjih praznikov, svetniku pa so se ljudje radi priporočali. Sveti Florjan mučenec je bil sicer veteran rimske vojske, ki so ga zaradi krščanske vere mučili in obsodili na smrt, tako da so ga z mlinskim kamnom vrgli v reko Enns. Dan zavetnika, 4. maj, je bil v zgodovini praznik, ko so gasilci organizirano hodili v cerkev ter na vajah prikazovali načine gašenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 19. avgust 2011 / 07:00

Bo arbiter Jernej Sekolec?

Na razpis za slovenskega arbitra pri določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško se je prijavil le Jernej Sekolec.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Slovesno za praznik dela

Po Gorenjskem bodo ob prazniku dela pripravili številna prvomajska srečanja.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Neobičajna, močna zadruga

M Sora letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Danes med dejavnosti zadruge ne spadajo zgolj klasične oblike pomoči kmetom, uveljavljajo se tudi v tujini.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Čipke so moje življenje

"Ne le, da so čipke lepe, zasvojena sem z njimi," pravi Iva Sobočan, mojstrica klekljanja, ki smo jo obiskali še pred začetkom drugih slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Komentar: Zakurite kres, prihaja internet

V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.

Zanimivosti / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na praznični izlet z otroki

Pred prvomajskimi prazniki mnogi starši razmišljajo, na kakšen zanimiv izlet bi lahko peljali otroke v bližajočih se prostih dneh. Nanizali vam bomo nekaj namigov za družinska potepanja.