
Po posel tudi v Iran
Kamniško podjetje Zarja Elektronika sodi med najbolj inovativna podjetja na področju najrazličnejšega varovanja v regiji, letos pa del proizvodnje nameravajo odpreti tudi na velikem iranskem trgu.
Kamnik – Zarja Elektronika je podjetje, katerega začetki segajo v leto 1969, danes pa družba, ki je v večinski lasti zaposlenih, združuje sedemdeset delavcev. Njihovo področje je skrb za varnost na vseh nivojih.
»Skrbimo za odkrivanje in javljanje požara ter alarmiranje, za javljanje plina in sisteme aktivne požarne zaščite, protivlomne in protiropne sisteme, videonadzore, kontrole dostopa, registracijo prisotnosti in delovnega časa, preprečujemo industrijsko vohunjenje … večinoma za industrijo in velike javne objekte pa tudi za individualne hiše. Naša posebnost in inovacija je skupna aplikacija, ki vse storitve združuje na enem mestu in omogoča pregled nad varnostjo podjetja na vseh lokacijah. Kot edini v Sloveniji imamo tudi polnilnico gasilnih plinov, naša dodana vrednost pa sta operativa in celoten servis,« nam je delo podjetja, ki ga vodi zadnji dve leti, predstavil direktor Boris Grivić. Seznam njihovih naročnikov združuje kar 2500 imen, med njimi denimo na Gorenjskem sodelujejo z Aerodromom Ljubljana, Lekom v Mengšu, Splošno bolnišnico Jesenice in številnimi drugimi objekti. Pod njihovo zaščito je tudi znamenita slika Kofetarice v prenovljeni Narodni galeriji.
Na lokaciji v Kamniku združujejo oddelke razvoja, projektive, proizvodnje, komerciale in tudi skladišče, za normalne pogoje dela pa bi si želeli vsaj še enkrat več prostora. »Naši načrti so bili, da porušimo staro stavbo in že januarja letos na istem mestu začnemo graditi novo, v kateri bi imeli bistveno več prostora in boljše pogoje dela, a se je zataknilo pri zakonodaji in potrebnih dovoljenjih,« razočarano razloži direktor, ob tem pa poudarja, da imajo dela in naročil dovolj, časa čakati dve leti na spremembo občinskega prostorskega načrta, pa ne. Kako bodo rešili problematiko trenutne lokacije, bo znano v prihodnjih tednih, že zdaj pa je jasno, da bodo v prihodnje še bolj prisotni na tujih trgih. Zdaj že sodelujejo s partnerji na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini ter Srbiji, z eno nogo so tudi že na Češkem, še letos pa nameravajo odpreti proizvodnjo požarnih central v Iranu in tako prodreti na zanimiv 80-milijonski trg. Nedavno so podpisali tudi pomembno pogodbo z angleškim partnerjem za razvoj izdelka za globalni trg in to pod pogojem, da ga bodo proizvajali v Kamniku.
Lanskoletni promet v višini 4,5 milijona evrov, ki je bil za šest odstotkov višji kot leto poprej, letos načrtujejo povečanje na pet milijonov, na novo pa bodo tudi zaposlovali.