
Gimnazijci v štirih elementih
Glasbeniki Gimnazije Kranj so se v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah predstavili na koncertu z naslovom Elementi. V sodelovanju z Lions Klubom Brnik tudi z dobrodelnim namenom.
Cerklje – Gimnazija Kranj je zagotovo ena tistih srednjih šol v državi, ki ima v šolskih klopeh največ dijakov, ki se ukvarjajo z glasbo, bodisi kot instrumentalisti bodisi z zborovskim in solo petjem. Ti se že tradicionalno ob pomoči študentov glasbe in profesionalnih glasbenikov predstavljajo v Revijskem orkestru na Velikem božičnem koncertu v Cankarjevem domu, medtem ko je vsakoletni pomladanski koncert povsem njihov – gimnazijski. Pred polno dvorano – koncert je bil razprodan, še preden so ga začeli promovirati – je nastopilo okrog sto trideset sedanjih in nekdanjih dijakov v Dekliškem pevskem zboru, Mešanem mladinskem zboru, Ženskem pevskem zboru Carmen manet, Orkestru Gimnazije Kranj, Godalnem kvintetu, džezovskem sestavu Jezz bi Jazz, v solističnih nastopih, v vlogi recitatorjev ... V sodelovanju z Lions Klubom Brnik so s prispevki obiskovalcev zbrali okrog 2500 evrov, izkupiček pa bodo namenili nadarjenim dijakom iz socialno šibkih družin za razvoj glasbenega talenta in za rehabilitacijo otrok s cerebralno paralizo.
»Zelo sem ponosna, da se toliko gimnazijcev ukvarja z glasbo, sama sem še posebno vesela, da imamo kar tri zelo dobre zbore,« poudarja Barbara Kušar, pred leti pobudnica 'pevske pomladi' na gimnaziji, katere ideja je bila tudi koncept tokratnega koncerta, ki ga zaokroža naslov Elementi. Raznovrstno glasbeno dejavnost na Gimnaziji Kranj so namreč povezali s starogrškim konceptom štirih kozmičnih elementov: zraka, vode, zemlje in ognja. Zrak povezujejo s svobodo, z eteričnostjo in izvirnostjo, vodo s spokojnostjo in preporodom, zemljo s prvinskostjo in plodnostjo ter ogenj z močjo, voljo in energijo. Vsa ta občutja so na Gimnaziji Kranj našli v glasbi, ki jo poustvarjajo – trije pevski zbori, solisti, manjše glasbene zasedbe in orkester. Na tokratnem koncertu so mladi glasbeniki zvočne podobe elementov pričarali v raznovrstnih in zanimivih priredbah klasične, sodobne, ljudske in filmske glasbe.
Velik delež pri pripravi glasbenikov je nosila Marjeta Oblak, Carmen manet so pele pod vodstvom Primoža Kerštanja, z orkestrom pa od novega leta vadi in ga vodi dijak četrtega letnika Karim Zajec, ki gre po poti Nejca Bečana, dirigenta Simfoničnega orkestra Gimnazije Kranj, ki je z dirigiranjem in pisanjem skladb prav tako začel že v dijaških letih. Posebej za koncert je nastal Godalni kvintet, sestavljen iz gimnazijskih godalcev, predstavila pa se je tudi mlada zasedba Jezz bi Jazz, ki jo sestavljajo dijaki Gal Grobovšek (tenor saksofon), Žan Škrjanec (pozavna), Samo Hude (klavir), Karim Zajec (kitara/bas kitara) in Dan Ažman Pistotnik (bobni). V naslovni temi iz filma Schindlerjev seznam je navdušil gostujoči mladi violinist Matic Bavdek, v glasbene nastope pa so se lepo vklopili tudi recitatorji Ema Ažbe, Luka Štibelj, Samo Mandič in Hana Pristavec, ki so brali slovensko in svetovno poezijo po izboru profesorice Bernarde Lenaršič. Program koncerta je bil zelo raznolik, vsak od nastopajočih je požel gromek aplavz, še zlasti pa je bil zanimiva zadnja pesem, ki jo je aranžiral Karim Zajec, namreč znana skladba The show must go on legendarne skupine The Queen, ki je na neki način dala vedeti, da kranjski gimnazijci v glasbenem smislu zagotovo še niso rekli zadnje besede oziroma zaigrali ali zapeli zadnje note.