
Zaklonišče spremenili v muzej
Člani Kulturno-zgodovinskega društva Triglav so pod glavno avtobusno postajo v Kamniku odprli vojni muzej, v katerem je na ogled več kot sto kosov orožja in vojaške opreme od 1. svetovne vojne do osamosvojitve.
Kamnik – Prostori nekdanjega zaklonišča pod glavno avtobusno postajo v Kamniku so dolgo časa samevali, zadnja tri leta pa so člani Kulturno-zgodovinskega društva Triglav v njih urejali prav posebno muzejsko zbirko, ki je prejšnji petek tudi uradno odprla svoja vrata.
»V muzeju predstavljamo delček naše vojaške zgodovine, od 1. svetovne vojne do osamosvojitve. Vse te vojske so šle čez naše ozemlje, so se na teh tleh borile in pustile neki pečat, zato smo se odločili, da v spomin na te padle borce in te vrednote, ki jih goji naše društvo, odpremo muzej in se tako na skromen način poklonimo svojim prednikom, ki so se bojevali za to, da smo ohranili svoj jezik in da smo danes tukaj, kjer smo. Od Maistrovih borcev pa do osamosvojitve smo zbrali nekaj ostalin vojaške tehnike, orožja, uniform in tudi dokumentov, ki pričajo o tej zgodovini, posebno pozornost pa smo namenili tudi nekdanji kamniški smodnišnici, v kateri so izdelovali odličen črni smodnik,« je Vojni muzej Triglav predstavil predsednik društva Jernej Brajer in dodal, da so med drugim na ogled tudi uniforma avstro-ogrskega generala, uniforma Maistrovega borca ter uniforma divizijskega generala, kakršno je nosil tudi Rudolf Maister, pa tudi več kot sto kosov najrazličnejšega orožja in dokumentov.
Pred simbolnim prerezom traku je številno množico zbranih nagovoril tudi župan Marjan Šarec, ki je izpostavil pomen tovrstnih zbirk. »Vse vojske, ki so šle skozi to deželo, so pustile svoj pečat, največkrat seveda negativen, kajti vojna nikoli ne more prinesti nič pozitivnega, lahko prinese le nemir, sovraštvo, razdor, prelivanje krvi in predvsem – kar nas še danes tepe – dolgotrajne posledice. Zato ta muzej ni namenjen občudovanju orožja in pogovarjanju o tem, kako se je včasih pobijalo in kako se da zadeve reševati s silo, ampak temu, da si bodo tudi mlade generacije ogledale, kaj je nekoč bilo in kaj je treba preprečevati. Zgodovina je namreč najboljša učiteljica!«
Muzej je bil odprt ves pretekli konec tedna, v prihodnje pa ga bodo za obiskovalce odprli le po predhodnem dogovoru.