
Izjemni mladi raziskovalci
Sto dvajset učencev in dijakov z enainsedemdesetimi mentorji in somentorji je sodelovalo na regijskem srečanju mladih raziskovalcev Gorenjske. Najboljši se bodo udeležili državnega tekmovanja v Murski Soboti.
Strahinj – Biotehniški center (BC) Naklo – Srednja šola je v torek gostil Regijsko srečanje mladih raziskovalcev Gorenjske regije, dogodek so že tretje leto pripravili v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije. V izboru je bilo 61 raziskovalnih nalog in inovativnih projektov, od tega 35 iz osnovnih in 26 iz srednjih šol. Tekmovalci so imeli na voljo več različnih področij za raziskovanje: od biologije, ekologije z varstvom okolja do varnosti v cestnem prometu, zgodovine ... Ravnateljica BC Naklo – Srednja šola Andreja Ahčin je poudarila, kakšen zanos in veselje tudi sama občuti ob tem, ko se je zbral cvet raziskovalnih idej za leto 2016, mladi sodelujoči in njihovi mentorji pa so že zasejali seme za podobne naloge tudi v prihodnje. Namen teh tekmovanj je uvajati mlade v znanost, odkrivati mlade talente ter njihovo ustvarjalnost.
Z vsakega področja, za osnovnošolce in srednješolce posebej, se bo po oceni strokovne komisije ena naloga udeležila državnega tekmovanja, ki bo potekalo v Murski Soboti sredi maja. »V komisiji sodelujem že tretje leto in prav vsakič naletimo na problem, kako med zares dobrimi nalogami izbrati najboljšo. Tudi letos so odločali odtenki,« je povedala Breda Miščevič, ki je bila v komisiji za področje psihologije. BC Naklo je najboljšim pripravil še presenečenje, to je povabilo k udeležbi na delavnici s konji ali slaščičarski delavnici.
Mladi so opravili izjemno delo, so se strinjali odrasli. Dijak Šolskega centra (ŠC) Kranj Kristian Šenk je preučeval pametno ključavnico, s katero bi vrata lahko odklenil na več načinov, tudi s telefonom, in v svoji kategoriji prepričal komisijo, da je najboljši. Učenec OŠ Žiri Matic Likar je navdušil z nalogo na temo uporabe medmrežja in telefoniranja treh generacij Žirovcev. Dijaka BC Naklo Jaka Štular in Gašper Kostanjevec sta raziskovala vpliv različnih načinov priprave tal na pridelavo krompirja, učenka OŠ Žiri Ema Justin pa navdušila s pogledom na gradnjo in razvoj športno-rekreacijskega centra Pustotnik. Dijaka ŠC Kranj Jaka Mencinger in Primož Ferjan sta se najbolj izkazala na področju elektrotehnike, elektronike in robotike, izbrala sta uporabno temo, kurilnico v oblakih. »Gre za to, kako lahko reguliramo temperaturo prek pametnega telefona, tablice, računalnika,« sta pojasnila. Še mnogo je bilo zanimivih naslovov nalog: Čokolada, uteha ali razvada, Neokrnjeni biser pod severno steno Storžiča, Pritrkavanje, Kajenje in vpliv na dihala, Od lesa do oglja, Varnost avtoštoparjev ... »Naloga mentorja je predvsem usmerjati in navdušiti mlade za raziskovanje. Pomembno je, da se učenec oz. dijak nauči samostojnega raziskovanja, kar je najboljša 'šola' za naprej,« je sklenil Andraž Kalamar, koordinator regijskih raziskovalnih aktivov in mentor mladima raziskovalcema iz BC Naklo za področje sociologije in ena od nalog s tega področja, Šport in mediji Jerneja Pleše, gre prav tako na državno tekmovanje.