
Pekovo premoženje oddali po delih
Stečajna upraviteljica Peka se je odločila za oddajo Pekovih nepremičnin po delih. Manjši proizvodni del v tržiški tovarni naj bi v najem dobila oblikovalka čevljev Alja Novak Viryent. Eden od ponudnikov Janez Bedina je prepričan, da razkosanje Pekovega premoženja pomeni konec proizvodnje obutve v Tržiču.
Tržič – Nekaj manj kot sto kvadratnih metrov proizvodnih prostorov v tržiškem Peku, gre za delavnico z nekaj stroji, naj bi po predlogu stečajne upraviteljice Peka Tadeje Tamše dobila v najem oblikovalka čevljev Alja Novak Viryent, ki je vplačala zahtevano varščino v višini treh najemnin. »Za vse ponudnike so bila enaka pravila. Plačilo varščine je bil minimum, da smo se sploh lahko pogovarjali o najemu, z varščino se tudi izkaže resnost ponudbe,« je včeraj za Gorenjski glas pojasnila Tamšetova, ki je že izbrala ponudnike za najem šestih Pekovih prodajaln po Sloveniji. Najemne pogodbe so zdaj na sodišču, ki bo dokončno odločilo o najemu.
Za najem Pekovih nepremičnin je do 31. marca prišlo 15 ponudb, od tega sta le dva ponudnika, Ladislav Troha z gibanjem Osveščeni prebivalci Slovenije in podjetnik Janez Bedina, sin nekdanjega dolgoletnega predsednika uprave Peka, želela proizvodnjo obutve v Peku čim hitreje ponovno zagnati in vzpostaviti delovanje tovarne kot celote ter s tem zagotoviti ponovno delo za čim več delavcev, ki so zaradi stečaja izgubili zaposlitev. Troha varščine ni vplačal, Bedina pa je povedal, da je del denarja nakazal v četrtek, nekaj v petek, preostalo naj bi vplačal včeraj. »Stečajna upraviteljica je na seji posebej poudarila, da bo varščino treba plačati šele ob podpisu pogodbe, zato se s tem prej nisem ukvarjal,« je pojasnil Bedina.
»Stečajna upraviteljica se je očitno odločila razkosati premoženje Peka. S tem je dejansko onemogočila tudi hitro vzpostavitev proizvodnje v Peku, bojim pa se, da bo v naslednji fazi posamezne dele premoženja tudi razprodala po delih in verjetno proizvodnje obutve v Tržiču nikdar več ne bo,« je menil Bedina in opozoril, da gre tudi vzdrževanje neoddanih proizvodnih prostorov in strojev v breme stečajne mase. Stečajna upraviteljica je včeraj še enkrat poudarila, da zadeva še ni zaključena in da so neoddani tovarniški prostori še naprej na voljo za najem vse do njihove odprodaje.
Bedina se bo tudi pritožil na sodišče zoper oddajo šestih Pekovih prodajaln po Sloveniji več različnim ponudnikom. Sam je namreč oddal ponudbo – 4113 evrov na mesec – skupaj za najem tovarniških prostorov s skoraj 16 tisoč kvadratnimi metri v Tržiču in za najem petih prodajaln po Sloveniji. Če prodajalne dobijo drugi ponudniki, njegov načrt kot celota propade.
Pobuda za izredno sejo
Eden od ponudnikov, neuradno gre za Janeza Bedino, naj bi predlagal sklic izredne seje tržiškega občinskega sveta, na kateri naj bi se občinski svetniki seznanili z aktualnim dogajanjem v zvezi s Pekom. Tržiški župan Borut Sajovic je povedal, da so se nekatere stvari v zvezi s Pekom ob koncu tedna dodatno razčistile, dopušča pa možnost, če bo za to še potreba, da Peko obravnavajo na redni seji 21. aprila. »Želimo si pa, da prihodnji in dobrodošli investitorji izpolnijo tudi svoje zakonske obveznosti do stečaja in čim prej začnejo s katero koli od oblik proizvodnje in ponovno odprejo kakšno novo delovno mesto. Občina ima tudi kar nekaj že uveljavljenih in delujočih ukrepov, s katerimi investitorjem in zaposlovalcem lahko tudi finančno pomaga,« je še poudaril župan.
Občina Tržič je iz občinskega proračuna že zagotovila 21 tisoč evrov pomoči za Pekove delavce, ki so ostali brez službe, za ta način pomoči pa se niso odločili v občini Naklo. Župan Marko Mravlja je povedal, da so ga s tem predlogom obiskali iz Zveze svobodnih sindikatov in pojasnil svoje stališče, da občina Naklo meji na več občin in da delavci Peka, nekateri so tudi njihovi občani, niso edini, ki so ostali brez zaposlitve in da bi v tem primeru morali pomagati vsem brezposelnim občanom, kar pa je za občinski proračun nemogoča situacija.