Držati se je treba ustaljenih poti
V javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP) so pripravili analizo vpliva zimskih rekreativnih dejavnosti na prostoživeče živali v parku.
Bled – Število obiskovalcev parka je v porastu tudi v zimskem času, ugotavljajo v javnem zavodu TNP, zato na nekaterih zaščitenih območjih lahko pride do konflikta med obiskovalci in živalmi v parku. Z osveščevalnimi akcijami tako poskušajo opozoriti ljudi, kako naj se vedejo v teh okoljih, da bi čim manj vznemirjali živali, je pojasnila Tanja Menegalija iz oddelka za varstvo narave. Obiskovalce med drugim pozivajo, da se držijo ustaljenih poti ter da smučajo in hodijo v tišini, pse pa je treba imeti na povodcu.
V TNP so v letih od 2012 do 2014 opravili analizo števila turnih smučarjev in obiskovalcev parka. V dveh letih opazovanja so našteli okrog osem tisoč turnih smučarjev, medtem ko jih je bilo še deset, dvajset let nazaj zelo malo. »Razvoj opreme in želja po novih doživetjih vse več ljudi privabi v hribe,« je razložila Menegalija. Na podlagi analize obremenjenosti posameznih turnosmučarskih prog in tako imenovanih mirnih con, to je območij, ki so pomembna za življenje ruševca, velikega petelina, belke in gamsa, so ugotovili, da razen na posameznih območjih ne prihaja do konflikta med obiskovalci in živalmi v parku. Zelo obremenjeno je po besedah Tanje Menegalija recimo območje Viševnika, kjer so rastišča ruševca in prezimovališča gamsa. »Problematična so lahko tudi območja koconogih kur v času njihovega parjenja, torej v drugi polovici marca, aprila in maja. Res pa je, da se parijo ob sončnem vzhodu, ko je tam le malo smučarjev ali obiskovalcev.« Problem predstavlja tudi širjenje smučarskih središč, ki zmanjšujejo življenjski prostor živali.
Na območjih, kjer bi lahko prišlo do konflikta med živaljo in človekom, zato poskušajo z različnimi osveščevalnimi akcijami vplivati na zavedanje ljudi, da je gorsko okolje posebno ter da smo tam le na obisku. »Ko smo pri nekom na obisku, pa se moramo vesti po njegovih pravilih,« je poudarila Menegalija. V TNP pripravljajo predavanja za alpinistične odseke, da bi obiskovalce gora seznanili tudi z živim svetom v visokogorju. Pri tem so se povezali z gorskimi vodniki, pripravljajo tudi delavnice za otroke, v sodelovanju s planinskimi društvi so izdali zgibanko o tem. Ob tem je Tanja Menegalija priznala, da je sicer težko oceniti vpliv človeka, saj živali pozimi ogrožajo še številni drugi dejavniki. Na večjo umrljivost gamsov lahko na primer vplivajo tudi plazovi in hude zime, ko primanjkuje hrane, je še dodala.