
Vsak porabi pet tisoč litrov vode na dan
Ob nedavnem svetovnem dnevu voda so tudi v Tržiču prikazali, koliko vode zares porabimo, in to ne samo za pitje, kuho, čiščenje. Za izdelavo ene bombažne majice s kratkimi rokavi je potrebnih skoraj dva tisoč petsto litrov vode.
Tržič – Po podatkih mednarodne mreže Water Footprint Network vsak od nas porabi pet tisoč litrov vode na dan, kar je enako velikosti manjšega bazena in kar je veliko več vode, kot se jo sploh lahko obnovi naravno. V Atriju Občine Tržič sta predstavnici Komunale Tržič Metka Žumer in Tina Božič v torek ob svetovnem dnevu voda pokazali, koliko vode se skriva v živilih in dobrinah, ki jih trošimo vsak dan. Prikaz je potekal v sklopu družbeno odgovorne pobude Skupaj za boljšo družbo, ki je nastala pod okriljem Zbornice komunalnega gospodarstva. Prikazi na Gorenjskem so bili poleg Tržiča napovedani tudi v Kranju, na Bledu, v Gorjah in v Domžalah.
Ko govorimo o porabi vode, nas večina pomisli na vodo, ki jo porabimo za pitje, kuho, čiščenje in osebno higieno. V resnici pa malokdo pomisli, da se ogromno količine vode, ki ob nakupu ni vidna, porabi za proizvodnjo in pridelavo dobrin. Za sto gramov čokolade se porabi 1720 litrov vode, za sto gramov sira 318 litrov vode, za bombažno majico gre kar 2495 litrov.
Zaradi naraščanja svetovnega prebivalstva, čezmerne potrošnje in vse večjega onesnaževanja postajajo zaloge pitne vode vse bolj omejene in tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojem poročilu ugotavlja, da se bo povpraševanje po vodi do leta 2050 povečalo za 55 odstotkov, posledično naj bi skoraj polovica svetovnega prebivalstva živela v pomanjkanju vode. Metka Žumer je poudarila, kako že manjše spremembe v vsakdanjem življenju pomagajo ohranjati vodne vire. Svetuje nakupovanje lokalno pridelanih živil, ki ne prepotujejo dolge poti do krožnika, in nakupovanje samo tistega, kar res potrebujete. Kupujte izdelke za proizvodnjo in pridelavo, za katere je bilo porabljene manj vode. Še uporabnih stvari pa ne zavrzite.
Devetinpetdeset odstotkov rek v dobrem stanju
Na republiški Agenciji za okolje pa so predstavili ekološko stanje rek v Sloveniji, ki so jih spremljali in ocenjevali skladno z novo vodno direktivo. Doseganje dobrega ekološkega stanja ni omejeno na kemijsko kakovost vode, ampak so to razmere, kjer ekosistemi v vodnem okolju le malo odstopajo od razmer brez človekovega vpliva oziroma motenj. Dobro ali boljše ekološko stanje v Sloveniji dosega 59 odstotkov rek. Največji vpliv glede na parametre predstavljajo hidromorfološke obremenitve (pregrade, kanalizirane struge ...), obremenjenost s hranili in s posebnimi onesnaževali se bistveno ne spreminja, še naprej pa se zmanjšuje obremenjenost rek z organskimi snovmi.
Maja Sever iz republiške Agencije za okolje je povedala, da so na Gorenjskem zmeren oziroma nekoliko slabši potencial ocenili na reki Savi v območju hidroelektrarne Moste, kjer vodno telo ni več naravno, ampak je preoblikovano, in zmerno stanje pri izlivu Sore v Savo, kar še vedno pomeni le rahlo odstopanje od pričakovanih parametrov.