Oklep se blešči še iz kataloga
V Gorenjskem muzeju so predstavili še katalog k razstavi V blesku kovinske oprave.
Kranj – K razstavi ene največjih arheoloških najdb v kranjski zgodovini z naslovom V blesku kovinske oprave, ki so jo v začetku decembra odprli v gradu Khislstein, odslej sodi tudi katalog. Lahko bi rekli, da je vanj umeščena razstava v celoti od besedil, fotografij, predstavljenih predmetov do sodelujočih avtorjev. Uredila ga je tudi avtorica razstave dr. Veronika Pflaum, oblikoval pa Dušan Grobovšek.
V prvem poglavju Pflaumova piše o sami najdbi, njenem pomenu in razstavi v celoti, v drugem pa o izjemnem odkritju za Kranj in Slovenijo dr. Milan Sagadin. Poseben razdelek v katalogu je namenjen zahtevnemu restavriranju oklepa, ki je pod vodstvom Anite Virag in Zorana Miliča potekalo dve leti. Eden pomembnih sodobnih orodij pri digitalnem dokumentiranju je 3D-skeniranje, ko je mogoče brez kontakta s predmetom beležiti podatke o njem. O tem piše Aleš Lazar.
O lamelnih oklepih nasploh, njihovi prisotnosti v evropskem prostoru ter najpomembnejših najdbah piše dr. Sagadin, v njihovo zgradbo pa se je poglobila dr. Pflaumova, ki je z možem izdelala tudi repliko kranjskega oklepa. V sliki in besedi predstavlja tudi njegovo izdelavo. V zaključku se Sagadin poglobi v zgodovinsko ozadje oklepa in ostalih najdb iz Kranja. »Ko smo leta 2005 odkopali oklep, je name legla velika skrb. Danes, ko je eden oklepov restavriran in primerno predstavljen, drugega to še čaka, pred nami pa je tudi publikacija o tem, skrbi nimam več,« je povedal Sagadin, ki je mnenja, da se mesto z arheološkimi odkritji ne more meriti s prazgodovinskimi najdbami Novega mesta, antiko iz Ljubljane, Celja in Ptuja, je pa Kranj po najdbah prvi in najpomembnejši, ko gre za čas preseljevanja ljudstev.