Počakali bodo na vrhovno sodišče
Na kranjskem sodišču so v sredo opravili predobravnavni narok zoper Sašo Gavrića in Luko Pejića, ki ju obtožnica bremeni prepovedane proizvodnje in prometa z mamili in hudodelskega združevanja.
Kranj – Po odmevnem prijetju čezmejnih preprodajalcev mamil, ki so jih slovenski policisti v sodelovanju z avstrijskimi kolegi razkrili julija lani, se je v sredo pričelo iskanje resnice na kranjskem okrožnem sodišču. Obsežna preiskava se je končala sredi julija lani, ko so kriminalisti v 17 hišnih preiskavah razkrinkali dobro organizirano kriminalno združbo na obeh straneh Karavank, ki se je več let ukvarjala s preprodajo heroina, kokaina in marihuane. Gorenjski kriminalisti so se v preiskavo vključili marca, ko so avstrijski kriminalisti v Celovcu zaradi prodaje enega kilograma heroina prijeli slovenskega in avstrijskega državljana. Avstrijca, ki je bil naročnik droge, so tedaj priprli, a je s kriminalnimi aktivnostmi nadaljeval kar iz zapora in se s slovenskimi organizatorji dogovarjal za nove pošiljke prepovedanih drog. Droga je bila namenjena nadaljnji ulični preprodaji na avstrijskem Koroškem, od leta 2012 pa so na ta način preprodali najmanj petdeset kilogramov heroina, za kar so v Avstriji iztržili okoli milijon evrov, ter neugotovljene količine kokaina in marihuane. Od četverice obtoženih, Saše Gavrića, Saše Stojnića, Dragana Govedarice in Luka Pejića, sta se predobravnavnega naroka udeležila le Gavrić, ki so ga privedli iz pripora, in Pejić. Stojnić se zaradi bolezni zagovornika naroka ni udeležil, Govedarico pa so obravnavali ločeno.
Luka Pejić, gre za brata Dejana Pejića, obtoženega v lanskoletnem uboju v Tržiču, je bil po takojšnjem priznanju krivde obsojen na šestmesečno pogojno kazen s triletno preizkusno dobo. Gavrić se za priznanje ni odločil, njegova zagovornica Anka Kozamernik pa je zahtevala izločitev domnevno nezakonito pridobljenih dokazov: »V fazi odločanja na vrhovnem sodišču je zahteva za varstvo zakonitosti, v kateri navajamo ne le nezakonite hrambe in primerjave vzorca DNK za Stojnića, ampak tudi nezakonito odobritev prikritih preiskovalnih ukrepov zoper Gavrića na podlagi prenizkega dokaznega standarda in nepreverjenih virov avstrijskih varnostnih organov.« Kot je še dodala Kozamernikova, naj sodišče najprej odloči o izločitvi dokazov, saj lahko posledično sledi izločitev sodnice zaradi seznanitve z nedovoljenimi dokazi v spisu.
Tožilka Vesna Primožič je zavrnila očitke o nezakonitosti dokazov in podkrepila svoje navedbe z odločitvijo višjega sodišča, ki je odločilo, da dokazi niso nezakoniti, in jih vrnilo v spis: »Ukrepi so bili na pobudo slovenske policije in predloga tožilstva odrejeni po odločitvi preiskovalne sodnice. Avstrijski varnostni organi so prikrite preiskovalne ukrepe izvajali že od decembra 2014, dokaze pa so odstopili slovenski policiji.« Sodnica Andrijana Ahačič se je odločila, da se bo predobravnavni narok zoper Gavrića nadaljeval po pravnomočnosti sklepa o izločitvi dokazov.