
Dolina s slovensko dušo
Na Trbižu je bil prejšnji petek zvečer dan slovenske kulture v Kanalski dolini z udeležbo uglednih gostov iz Italije in Slovenije, tudi z Gorenjskega.
Trbiž – Le redko je bila na slovenski prireditvi dvorana kulturnega centra na Trbižu/Tarvisio v Italiji tako polna, kot je bila v petek zvečer, ko je bil v njej tradicionalni Dan slovenske kulture v Kanalski dolini, ki je tudi počastitev slovenskega kulturnega praznika. Organizirala sta ga Slovensko kulturno središče za kanalsko dolino Planika in Združenje Don Mario Černet. Pri organizaciji prireditve je Kanalcem pomagala tudi Občina Bled. Med gosti sta bila slovenski minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc in njegov svetovalec Dejan Podgoršek, slovenska generalna konzulka iz Trsta Ingrid Sergaš, podpredsednik deželnega sveta Furlanije in Julijske Krajine Igor Gabrovec, zastopnica trbiškega župana Renata Carlantonija, svetnica za kulturo trbiške občine Nadia Campana in župan občine Naborjet - Ovčja vas Boris Prešeren. Z gorenjske strani so prišli na Trbiž blejski župan Janez Fajfar, jeseniška podžupanja Vera Pintar, direktorica kranjskogorske občinske uprave Vesna Okršlar in direktorica Gornjesavskega muzeja z Jesenic Irena Lačen Benedičič. V kulturnem programu je z Gorenjskega sodeloval moški pevski zbor Triglav z Bleda.
Slovenščina ima v večjezični Kanalski dolini zgodovinsko pravico do obstoja in razvoja ter poučevanja v javnih šolah, je bilo jasno sporočilo proslave. Če je to dovoljeno v Trstu, v Špetru in drugih obmejnih področjih Furlanije in Julijske Krajine, mora biti to tudi običajno za Kanalsko dolino, je povedal deželni svetnik Igor Gabrovec. Enakega mišljenja je bila tudi predsednica Slovenskega kulturnega središča za kanalsko dolino Nataša Gliha Komac. »Upam, da bodo odgovorni zmogli toliko moči in volje, da bi slovenščina v dolini ostala in živela v sožitju z drugimi jeziki,« je povedala. Minister Gorazd Žmavc je izrazil veselje, da mladi govorijo in pojejo po slovensko, in se zahvalil učiteljicam, ki se trudijo za to. Tudi zaradi slovenščine v kanalski dolini je slovenski kulturni prostor širši, Slovenija pa večja. »Kultura ne pozna sovraštva. Je večna,« je povedal minister.
Nastopajoči učenci osnovnih šol iz Kanalske doline, ki se pod vodstvom neutrudne učiteljice Alme Hlede Prešeren učijo prostovoljno slovenščine, in otroci, ki v okviru Slovenskega kulturnega središča Planika pod vodstvom profesorice Katarine Kejžar usvajajo slovenščino, so navdušili s svojim pripovedovanjem in petjem v slovenščini. Na proslavi so zapeli tudi našo Zdravljico. V programu so sodelovali tudi mladi glasbeniki iz Kanalske doline, ki obiskujejo Glasbeno šolo Tomaža Holmarja, otroški pevski zbor Emil Komel iz Gorice, ansambel Doganirs iz Žabnic/Camporosso in posebna gosta: solist baritonist Ivan Arnšek in citrar Tomaž Plahutnik. Blejski župan Janez Fajfar pa je zbrane nagovoril v imenu gostov z Gorenjskega. Smo dobri sosedje, je dejal in izrazil veselje, da slovenščina v kanalski dolini živi naprej.