Glavna obravnava zoper strojevodjo Andreja Ponikvarja zaradi železniške nesreče na Jesenicah se na kranjskem sodišču vleče že vse od 18. junija 2014.

Ogledali si bodo kraj nesreče

V okviru sojenja strojevodji Andreju Ponikvarju za železniško nesrečo na Jesenicah avgusta 2011 bodo opravili tudi ogled kraja nesreče. Sodišče in obramba sta nezadovoljna z odgovori proizvajalca zapisovalnika avtostop naprave HaslerRaila.

Kranj – Na nadaljevanju sojenja strojevodji Andreju Ponikvarju, ker naj bi iz malomarnosti 26. avgusta 2011 na Jesenicah povzročil trčenje potniškega in tovornega vlaka, v katerem se je poškodovalo 34 ljudi, se je v sredo kranjska okrožna sodnica Andrijana Ahačič na predlog obrambe odločila, da v dokazne namene opravijo ogled kraja železniške nesreče, na naslednjem naroku v začetku marca pa bodo predvidoma ponovno zaslišali Tomaža Ramšaka iz družbe Slovenske železnice – Vleka in tehnika (SŽ - VIT), ki je sodeloval pri preiskavi nesreče in analizi registrirnega traku naprave za prisilno ustavitev (avtostop naprave). Preiskovalna komisija je ugotovila, da je trak nečitljiv, s čimer pa se Ramšak ni strinjal, saj je v ločenem mnenju zapisal, da se je na traku videla črta avtostop naprave, ki zavija navzdol, kar pomeni, da je imel vlak dovoljenje za vožnjo in da ni prišlo do prisilne zaustavitve potniškega vlaka.

Ponovno Ramšakovo zaslišanje je predlagal zagovornik obtoženega, odvetnik Franc Rojko, ki je tako kot sodnica Ahačičeva razočaran nad odgovori švicarskega proizvajalca zapisovalnika avtostop naprave HaslerRaila glede berljivosti registrirnega traku in delovanja avtostop naprave v času obravnavane nesreče. Tako sodišče kot obramba namreč ugotavljata, da je HaslerRail na zastavljena vprašanja odgovoril nepopolno in pavšalno, umanjkal pa je predvsem odgovor na ključno vprašanje, ali je iz zapisa na poškodovanem registrirnem traku razvidno delovanje avtostop naprave. Na to vprašanje v švicarski družbi niso odgovorili niti po naknadnem pozivu sodišča, je pojasnila Ahačičeva.

Po mnenju vodje kranjskega tožilstva Marije Marinke Jeraj je nesporno dejstvo, da je registrirni trak zelo slabo berljiv, kar med drugim izhaja tudi iz odgovora HaslerRaila. V dosedanjem dokaznem postopku je bilo obravnavano dejanje po besedah tožilke že zadostno razjasnjeno, zato je predlagala, da naj sodišče najprej opravi ogled kraja nesreče in se šele nato odloči o morebitnem dodatnem zasliševanju prič ter o izločitvi sodnega izvedenca Jadrana Možine in postavitvi novega, kar je tudi predlagala obramba. Odvetnik Rojko je odgovoril, da je trak sicer res slabo berljiv, kar pa ne pomeni, da ni berljiv. »Iz odgovorov podjetja SŽ - VIT, ki je očitno edino usposobljeno in pristojno za branje traku, nedvoumno izhaja, da obdolženi ni prevozil znaka stop, ker bi v nasprotnem primeru moralo biti na traku vidno aktiviranje tirnega magneta. Sodni izvedenec Možina ni strokovnjak za branje trakov in so njegove navedbe, zlasti v dopolnilnem izvedenskem mnenju, milo rečeno nenavadne in neobičajne za izvedenca. Vsaj po moji oceni ni nikakršnega dvoma, da je izvedenec izrazito pristranski, zaradi česar smo tudi podali zahtevo za njegovo izločitev,« je razložil Rojko.

Izvedenec Jadran Možina je sicer v izvedenskem mnenju ocenil, da obstaja dovolj materialnih in personalnih dokazov, da je Ponikvar povzročil nesrečo, ker je prevozil rdečo luč. Po mnenju odvetnika Rojka pa je v tej zadevi registrirni trak edini materialni dokaz, ki kaže na dogajanje ob trku vlakov, vsi drugi dokazi pa so le posredni in so nastali po nesreči. »Tu mislim predvsem na poročilo o pregledu signalnovarnostnih naprav, na katerega se je skliceval izvedenec Možina, vendar je v zvezi s tem priča Ramšak na glavni obravnavi pojasnila, da bi v poročilu lahko prišlo tudi do manipulacije, ker signalna naprava ni delovala brezhibno, zlasti pa zato, ker je bil v tistem času, sicer zelo nenavadno, okvarjen tiskalnik, ki je beležil delovanje te naprave. Pokvarjen pa je bil v bistvu samo v času nesreče, deloval je pred njo in po njej,« je še izpostavil Ponikvarjev zagovornik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 18. julij 2024 / 14:53

Najlepše presenečenje

Glasbenik Aleš Vovk - Raay je med dopustom na Korčuli praznoval štirideseti rojstni dan. Ob okrogli obletnici so ga čakala številna presenečenja.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 6. november 2017 / 20:10

Podjetja s štipendijami do kadrov

Kadrovski primanjkljaj na trgu delovne sile predvsem na področju tehničnih poklicev je glavni razlog, da spet narašča število kadrovskih štipendij, ki jih razpisujejo delodajalci v želji po pridobitvi...

Zanimivosti / ponedeljek, 6. november 2017 / 18:28

Zaradi njegovih fotografij psi dobijo nov dom

Fotograf Andraž Muljavec brezdomne pse rešuje tudi s pomočjo fotografij. Učinek fotografij je izjemen, samo letos so prek društva Srce za bulle dom našli za več kot petsto psov. Andraž je aktiven še v...

Jesenice / ponedeljek, 6. november 2017 / 16:28

Osvajalci Španovega vrha

Do sredine oktobra so našteli že sedem tisoč sedemsto vzponov, pohodniki so že povsem napolnili vpisno knjigo.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. november 2017 / 16:19

Kivi jim je bogato obrodil

Ruparjevi iz Dvorij pri Cerkljah so letos nabrali več kot šestdeset kilogramov kivija.

Razvedrilo / ponedeljek, 6. november 2017 / 15:00

Prisrčno srečanje

Letos je minilo petdeset let, odkar so učenci v šolskem letu 1966/67 polni upanja, želja in radovednosti prvi zapustili osnovnošolske klopi nove osnovne šole v Cerkljah. Po šoli so šli vsak po svoji p...