Naše informacije za Velikega brata

Starejši bralci, predvsem tisti z izkušnjo življenja v bivšem sistemu, se bodo dobro spomnili dveh krilatic iz nekdanjih časov. Obe sta v srbohrvaščini, kar še posebej poudarja njuno pristnost. Prva se je glasila »bilo kuda, UDBA svuda«, druga pa »OZNA sve dozna«. Mlajšim bralcem je treba pojasniti, da je bila OZNA varnostno obveščevalna služba povojne Jugoslavije, ustanovljena 13. maja 1944, ki se je leta 1946 razdelila na civilni in vojaški oddelek. Civilni del je od tedaj naprej predstavljala UDBA, po slovensko Uprava za državno varnost, vojaški del pa je prevzela KOS, vojaška protiobveščevalna služba.

Obveščevalne službe bivšega sistema so bile na visoki profesionalni ravni, v pomoč pa jim je bil še sistem tako imenovane družbene samozaščite, ki so ga pomagali vzdrževati »zavedni« državljani, se pravi tisti, ki so ob najmanjšem sumu protirežimskega delovanja njihovih znancev, sosedov pa tudi sorodnikov to vestno naznanili tedanji oblasti. Tak sistem še danes obstaja na Kubi pa tudi v nekaterih drugih enostrankarskih režimih.

Povojni časi so bili sicer precej romantični, saj tedaj še telefonija ni bila razvita, zato je tudi obveščevalna služba delovala predvsem po sistemu neposrednega nadzora in aktivnosti samih državljanov. Tedaj je bil celo znameniti Orwellov roman 1984 čista znanstvena fantastika, kar pa ne pomeni, da ga v mnogih državah niso prepoznali za nevarnega, saj je bil marsikje prepovedan. Knjigo, ki je v originalu izšla že leta 1949, je leta 1967 v slovenščino prevedla Alenka Puhar, in to je bila njena prva izdaja v neki socialistični državi. Vsevidni in vedno prisotni Veliki brat je bil prehuda aluzija na tedanje zaprte režime, z današnje perspektive pa je precej nedolžen literarni lik. V naslednjih desetletjih je namreč tehnološki razvoj tako zelo napredoval, da smo danes vsi pod čisto dejansko kontrolo, ob tem pa se niti pritožujemo ne več. Še posebej so se stvari zaostrile po napadu na dvojčka svetovnega trgovinskega centra v New Yorku, ko so se tudi Američani čez noč odpovedali vsem svojim nekdanjim svoboščinam. Varnost je nenadoma postala pomembnejša od spoštovanja človekovih pravic.

Danes je zato vsakemu kupcu pametnega telefona jasno, da je z njegovim nakupom pristal tudi na stalni nadzor. Enako je z elektronsko pošto in vso drugo komunikacijo. Na družbenih omrežjih ljudje celo sami širijo pomembne podatke o svojih aktivnostih, predvsem pa tudi službeno komunikacijo izkoriščajo za osebne zadeve. Prejšnji mesec je tako Evropsko sodišče za človekove pravice v primeru Romuna Bogdana Mihaia Barbulescuja, ki je med službenim časom po spletu klepetal z zaročenko in bratom in bil zato odpuščen, odločilo, da podjetje ni kršilo njegove pravice do zasebnosti. Romun je namreč uporabljal službeno družabno omrežje, v podjetju pa so imeli jasna pravila, da je to aplikacijo prepovedano uporabljati za zasebne namene. Orwellov Veliki brat ima danes zelo enostavno delo. Sploh mu ni več treba vohuniti za nami. Informacije mu kar sami dnevno nosimo na pladnju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 9. maj 2019 / 10:52

Najdaljši teden v letu

Že petindvajseta izvedba tradicionalnega pomladnega festivala Teden mladih, ki se začne v petek, 10. maja, bo kranjske ulice za devet dni ponovno odela v barve mladostne energije.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 22. februar 2016 / 13:23

Obresti so rekordno nizke

Zaradi negativnega gibanja medbančnih obrestnih mer so v bankah rekordno nizke tudi obrestne mere za vpogledna sredstva na osebnih računih in depozite, še zlasti kratkoročne.

GG Plus / ponedeljek, 22. februar 2016 / 13:22

Naše informacije za Velikega brata

Starejši bralci, predvsem tisti z izkušnjo življenja v bivšem sistemu, se bodo dobro spomnili dveh krilatic iz nekdanjih časov. Obe sta v srbohrvaščini, kar še posebej poudarja njuno pristnost. Prv...

Preddvor / ponedeljek, 22. februar 2016 / 13:01

Prihodnje leto bo Valjavčevo

Prihodnje leto bo minilo 120 let od smrti slovenskega pesnika, pripovednika, jezikoslovca, prevajalca in zbiratelja ljudskega slovstva Matije Valjavca s Srednje Bele. Domačini mu želijo v jubilejnem l...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 22. februar 2016 / 12:46

Dom Taber poln, iščejo še direktorja

Dom Taber v Šmartnem pri Cerkljah je po štirih mesecih obratovanja poln. Popolna je tudi kadrovska zasedba, manjka le še direktor, za katerega so pred kratkim objavili že tretji razpis.

GG Plus / ponedeljek, 22. februar 2016 / 12:45

Zasvojen z bencinskimi hlapi

Kljub temu da v Sloveniji sploh nima možnosti za trening, se naš najboljši avtokrosist Marcel Grgič uspešno kosa s konkurenco na najvišji evropski ravni.