![](/images/20160210/160219987-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Ko je pesnik prišel v Kranj
V Galeriji Kranjske hiše je na ogled dokumentarna razstava ob 170. obletnici prihoda dr. Franceta Prešerna v Kranj. V njegovem času je mesto imelo oseminštirideset gostiln.
Kranj – Februarja 1846 se je takratni avstrijski cesar odločil, da se število odvetnikov na Kranjskem poveča za štiri in da se novim odvetnikom za opravljanje odvetniške službe določijo kraji izven Ljubljane. Za enega je bil kraj bivališča in delovanja določen Kranj – in na to mesto je bil imenovan dr. France Prešeren. Jeseni tega leta sta se s sestro Katro preselila v podeželski Kranj, ki je imel tisti čas le dva tisoč prebivalcev, desetkrat manj kot Ljubljana. »Prešernov prihod v Kranj je eden pomembnih mejnikov v zgodovini mesta, v katerem je pustil pečat.
Dediščina njegovega imena je postala identiteta našega mesta in prav je, da jo negujemo tudi naprej,« je ob odprtju dokumentarne razstave povedala njena avtorica, Marjana Žibert iz Gorenjskega muzeja, ki je dobo dobrih dveh let, kolikor jih je pesnik do svoje smrti preživel v Kranju, ponazorila z zanimivimi podatki o takratnem mestu, spremembah v gospodarstvu, o sejmih, sitarstvu, gostilnah v mestu, razvoju šolstva, zdravstva, o narodno zavednih meščanih, družabnem življenju, pošti, mestnem vodnjaku … V Prešernovem času je bilo v mestu in bližnji okolici kar 48 gostiln, pesnik pa je pogosto zahajal k Mayrju in v Staro pošto. Šolo so takrat imeli že trideset let, vpisanih učencev pa je bilo med 200 in 230, največ v prvem razredu. Prešeren si je dopisoval z Janezom Bleiweisom, ki je izdajal Kmetijske in rokodelske novice, v katerih mu je objavil tudi Zdravljico in Krst pri Savici. V tistem času so meščani hodili v bralno in zabavno društvo Kazina, ki je bilo predhodnica narodne čitalnice …
»V letih, ko je ta bival v Kranju, so le njegovi najbližji prijatelji razumeli veličino njegovega duha in ustvarjanja, a je bilo to dovolj, da je spoštljiv spomin na pesnika ostal in živi še danes,« še dodaja Žibertova. Razstava bo odprta do konca meseca, vsak dan od 8. do 19. ure, v nedeljo pa uro manj.