Rojen za čebele
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč s Sela pri Žirovnici je izdal avtobiografijo z naslovom Rojen za čebele.
»Vedno povem tisto, kar mislim, in tudi v knjigi je tako. Pač tak sem ... Kar je v knjigi kritičnega, je to kritika sistema, ne posameznikov. Za svojimi besedami stojim in odvetnika ne potrebujem!« je izid knjige Rojen za čebele pospremil Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije s Sela pri Žirovnici in čebelar od mladih nog. Pravzaprav mu je bilo čebelarjenje položeno v zibko in je močno zaznamovalo njegovo življenje, zlasti zadnjih deset let, ko vodi slovenske čebelarje. Kot je dejal, je knjigo začel pisati, ko je bil prepričan, da se ne bo več potegoval za nov mandat na čelu čebelarske zveze. A sredi lanskega decembra se je zgodila »afera« z nelegalnimi zdravili za čebele, zaradi česar si je premislil in se odločil, da bo kandidiral vnovič, predvsem zato, da skuša pomagati slovenskemu čebelarstvu v teh težkih časih. »Začutil sem, da morda zdaj ni pravi čas za odhod, saj konec koncev 'zbežati' v hudi situaciji tudi ni moj način!«
Knjiga je nastajala v sodelovanju z urednico Karolino Vrtačnik, ki je zapisala vse, kar je Boštjan posnel, večinoma med – vožnjo. »Večina, kar 99 odstotkov knjige je nastalo med vožnjo, na poti,« je povedal Noč, ki je na 240 straneh orisal začetke svojega čebelarjenja (menda je pri čebelarskem krožku celo preskočil razred, tako navdušen mladi čebelar je bil), opisuje številne zanimive dogodke iz svojega življenja, brez dlake na jeziku pa govori tudi o vsem, kar se je dogajalo na čebelarski zvezi in na ministrstvih. Razkriva pa tudi skrivnosti svojega načina čebelarjenja skozi leto, vzrejo matic in čebeljih družin. »Ob pisanju te knjige sem se zavedel, kako veliko mi je bilo dano, da lahko živim za čebele in s čebelami, ki so moja velika ljubezen,« je dejal in dodal, da si tudi sam želi delovati kot čebele – marljivo in v skupno dobro. Zato se je odločil, da bo od vsake prodane knjige podaril evro Društvu prijateljev mladine Žirovnica za letovanje otrok na morju, dodaten evro s predstavitve knjige pa socialno šibkejšim otrokom.
Sredina predstavitev knjige – menda knjige čisto do uradne predstavitve ni prebral prav nihče – je bila v Žirovnici velik dogodek, saj so Boštjanovi prijatelji in znanci povsem napolnili dvorano domače osnovne šole. Prišel je tudi kmetijski minister Dejan Židan, ki je Boštjana opisal kot »najbolj hiperaktivnega človeka«, kar jih pozna, ki na elektronska sporočila odgovarja v najkrajšem možnem času, tudi ob polnoči, če je treba. Po ministrovih besedah je Boštjan tudi pobudnik kopice odličnih idej, od medenega zajtrka, dneva slovenske hrane do pobude za proglasitev svetovnega dneva čebel. »V teh časih ni enostavno biti čebelar, a napake nekaterih ne smejo biti razlog, da se o vseh čebelarjih govori grdo. Prepričan pa sem, da bo iz tega slovensko čebelarstvo izšlo še boljše!« je poudaril minister. Da so v Žirovnici ponosni na Boštjana, je dejal tudi župan Leopold Pogačar, ki je celo menil, da po Antonu Janši ni bilo takšnega čebelarskega zanesenjaka, kot je Boštjan.
Zaigrat so prišli člani Ansambla Saša Avsenika, ki so z Nočevimi povezani na poseben način. Legendarni Slavko Avsenik je namreč ob domači hiši v Begunjah imel čebelnjak, ki ga je upravljal prav Boštjanov oče Tone. S kitaro je prišel tudi svetovljanski, a ponosni Žirovničan Aleksander Mežek, ki je med drugim zapel tudi o Janševi čebeli. Nastopil pa je tudi Boštjanov sin Žiga, ki bo očitno nadaljeval že več rodov dolgo tradicijo čebelarjenja Nočevih.