Spomenik padlim gornikom
Na letnem srečanju Združenja vojaških gornikov Slovenije v Poljčah je vodstvo organizacije predstavilo načrte za letošnje in prihodnje leto; med prednostnimi nalogami je postavitev spomenika padlim in umrlim vojakom gornikom v slovenskih gorah, ki bo stal na Bohinjski Beli.
Poljče – Člani Združenja vojaških gornikov Slovenije so se v soboto zbrali na rednem letnem občnem zboru združenja v Natovem centru odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah. Udeležence srečanja je pozdravila ministrica za obrambo Andreja Katič, ki je v svojem nagovoru med drugim spomnila na obrambni vidik gora kot naravne prepreke in posebej poudarila, da je obvladovanje gorskega prostora v vojaškem smislu eden od temeljev naše varnosti. Spomnila je na spopade v gorah med prvo in drugo svetovno vojno pa tudi med vojno za samostojno Slovenijo, zato je, kot je dejala, razvoj veščin gorskega bojevanja in usposabljanje zanj od začetka med temeljnimi dejavnostmi Slovenske vojske. Ministrica Andreja Katič je poudarila pomen 132. gorskega polka in Gorske šole, v kateri se usposabljajo tudi pripadniki drugih vojsk, ter Natov center odličnosti za gorsko bojevanje, s katerim Nato Sloveniji priznava vodilno vlogo na tem področju.
Na občnem zboru Združenja vojaških gornikov Slovenije so izvolili organe, pregledali lanske aktivnosti in načrtovane naloge za letošnje leto. Med njimi je ena pomembnejših postavitev spomenika vsem padlim in umrlim vojakom v slovenskih gorah. Za spomenik, ki bo stal na Bohinjski Beli, je že izdelan projekt in zagotovljeno zemljišče, glavne aktivnosti za njegovo postavitev pa v združenju načrtujejo za letošnje leto.
Kot je povedal predsednik Fedja Vraničar, so bili člani združenja v preteklem letu tradicionalno zelo aktivni na mednarodnem področju. »Zelo dobro sodelujemo s sorodno italijansko organizacijo, predvsem sekcijo v Dolomitih, saj so se med prvo svetovno vojno na strani Avstro-Ogrske bojevali tudi številni Slovenci. Aktivni smo tudi v mednarodni organizaciji vojaških gornikov, v kateri smo imeli Slovenci zadnja dva mandata mesto generalnega sekretarja; pod njegovim vodstvom je bil, kar si štejemo za uspeh, sprejet strateški načrt organizacije.«
Združenje, v katerega je vključenih nekaj manj kot štiristo članov, deluje v okviru Zveze slovenskih častnikov in je član Mednarodne federacije vojakov gorskih enot (International Federation of Mountain Soldiers – IFMS). Vanj se lahko vključi vsak, ki je v svoji karieri služil vojaški rok v eni od slovenskih gorskih enot, razen tisti, ki je kadarkoli deloval proti interesom Slovenije, je pojasnil Fedja Vraničar. Glavni cilji delovanja združenja so ohranjanje vrednot gorske narave, spodbujanje prijateljstva med vojaki gorniki ter negovanje spomina na padle vojake v gorah.