V pričakovanju pravnomočnosti
Lani so v Vodicah zaključili več let trajajoč postopek komasacije, za katerega je občina prejela 232 tisoč evrov nepovratnih sredstev Evropske unije. Pričakujejo, da bo komasacija pravnomočna letos.
Vodice – Komasacijsko območje v Vodicah zajema skupno površino približno 250 hektarov, osnovni namen postopka pa je ponovna razdelitev obdelovalnih površin med lastnike. Tako kot v večini drugih držav Srednje in Vzhodne Evrope tudi pri nas zaradi nekdanje socialistične ureditve razdrobljenost in razpršenost kmetijskih površin predstavlja veliko oviro razvoju podeželja in kmetijstva.
V Vodicah je v komasacijski postopek vključenih 266 lastnikov zemljišč, ki so že prevzeli na novo dodeljena zemljišča, čeprav odločba o postopku komasacije, ki jo je izdala Upravna enota Ljubljana, še ni pravnomočna. V postopku sta namreč bili po besedah Tatjane Resman z občinske uprave podani dve pritožbi. S podatki o tem, kdo se je pritožil, ne razpolagajo, prav tako ne z datumom, ko naj bi odločba postala pravnomočna. Nadejajo se, da se bo to zgodilo še letos.
V Vodicah so konkretnejše komasacijske postopke po dolgoletnih naporih začeli v letu 2012. »Interes za izvedbo komasacije v osrednjem delu občine je bil prisoten dlje časa, njeno realizacijo pa so omogočili uspešen zaključek postopka denacionalizacije, zadostno soglasje lastnikov zemljišč ter možnost pridobitve večinskega deleža sredstev v obliki 232 tisoč evrov nepovratnih sredstev Evropskega sklada za razvoj podeželja,« je povedala sogovornica. Skupaj z lastnimi sredstvi občine je celoten postopek stal dobrih 270 tisoč evrov.
Poleg zagotovitve finančnih sredstev je občina po besedah Resmanove vseskozi podpirala interes lastnikov zemljišč ter zagotavljala tudi strokovno pomoč. »Poglavitni razlog za pristop h komasaciji ter skupni cilj vseh sodelujočih pa je bil zagotovitev boljših pogojev za izvajanje in nadaljnji razvoj kmetijstva v občini,« je dodala.
Občina namerava začeti postopke komasacije še na nekaterih območjih ter na mejnem območju skupaj z Občino Medvode, vendar za zdaj še ni znano, kdaj naj bi se postopki začeli. Kot pravi Resmanova, je to precej odvisno od pridobitve soglasij lastnikov ter zmožnosti sofinanciranja izvedbe komasacije.
Na komasacijskem področju je občina začela tudi že z agromelioracijo – postopkom obdelave in vzdrževanja zemljišč, ureditve poljskih poti, čiščenja in sanacije. »Večji del projekta obsega izgradnjo novih poti, ki bodo omogočile ustrezen dostop do kmetijskih površin, kar bo zmanjšalo tudi negativen vpliv na obstoječe asfaltne ceste, predvsem z vidika onesnaževanja cestišč (blatne ceste),« pravi Resmanova.
Projekt agromelioracije na občini ocenjujejo na približno 180 tisoč evrov. Tudi v tem primeru se nadejajo nepovratnih sredstev Evropske unije, ki omogoča celo stoodstotno sofinanciranje, kar pomeni, da občini ne bi bilo treba prispevati lastnih sredstev.