Prizor iz predstave Saga o Ljubelju / Foto: arhiv gledališča

Saga o Ljubelju

V dvorani Theaterhalle na celovškem sejmišču so bile do nedelje znova na sporedu uprizoritve gledališke igre Saga o Ljubelju, ki obravnava tragične zgodbe iz koncentracijskega taborišča Ljubelj na avstrijski strani ljubeljskega predora, ki je bil tako kot taborišče na naši strani podružnica taborišča Mauthausen. Pred leti so začeli prostor nad vhodom v tunel, kjer je bilo taborišče, urejevati. Pobudo za igro je dal profesor na celovški Univerzi in raziskovalec nacističnega nasilja nad Slovenci na Koroškem dr. Peter Gstettner, napisal pa jo je pisatelj Erwin Ries. Režiral jo je znani slovenski režiser na Koroškem Marjan Štikar. Saga o Ljubelju je bila decembra lani štirikrat uprizorjena v gledališču na celovškem sejmišču, nato pa v Šentjakobu. Povsod je globoko zarezala v čustva občinstva. Zgodbe, ki jih o trpečih taboriščnikih, še posebej ženah in otrocih, pripovedujejo očividke iz Brodi/Loibltal pod Ljubeljem, so presunljive. Opisana je surovost vodje in zdravnika taborišča Sigberta Ramsauerja, ki je po vojni kot ugleden meščan živel v Celovcu.

Zdravnik Sigbert Ramsauer je bil rojen leta 1909 v Celovcu. Bil je član Hitlerjeve nacistične stranke NSDAP, zato so mu bile zaupane pomembne dolžnosti, primerne njegovemu zdravniškemu poklicu. Najprej je bil razporejen v koncentracijsko taborišče Dachau, nato pa v osrednje taborišče Mauthausen, od koder je bil avgusta leta 1943 poslan na Ljubelj. Po vojni je skušal pobegniti, vendar so ga partizani 7. maja leta 1945 pri Borovljah ujeli. Uspelo mu je pobegniti k Angležem, ki so ga jeseni leta 1947 obsodili na dosmrtno ječo. Prvega aprila leta 1954 je bil zaradi zdravstvenih težav pomiloščen. Nato je deloval kot zdravnik, najprej kot eden od predstojnikov v celovški bolnišnici, nato pa kot zasebnik. Umrl le leta 1991.

In še beseda o režiserju predstave, leta 1962 rojenemu Marjanu Štikarju iz Šentjakoba v Rožu. Gledaliških in režiserskih veščin se je učil tudi v Ljubljani in Parizu. Ukvarja se z režijo, pisanjem scenarijev in drugimi dejavnostmi, povezanimi z gledališčem. Je režiser številnih odmevnih predstav na Koroškem. V Šentjakobu je ustanovil Teatr Trotamora, leta 1988 pa je napisal scenarij za prvi slovenski igrani film na Koroškem Tevžej.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 18. januar 2012 / 07:00

Koline so še vedno praznik

Člani Turističnega društva Komenda so v soboto že tretje leto zapored pripravili praznik, ki je nekdaj veljal za enega največjih na vasi - koline.

Objavljeno na isti dan


Bled / sreda, 1. marec 2023 / 19:13

Zagotoviti želijo nemoten promet

Bled – Zaradi gradnje kro­žišča v sklopu južne razbremenilne ceste bosta na državni cesti Lesce–Bled v dolžini 215 metrov vzpostavljena dva zožena pasova. Ves čas gradnje bo zagotovljen dvosmerni p...

Kranj / sreda, 1. marec 2023 / 19:10

Prijazni mladim

Mestna občina Kranj je prvič prejela certifikat Mladim prijazna občina, občini Kamnik in Domžale pa sta ga obnovili.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 1. marec 2023 / 19:09

Za naložbe polovica proračuna

V proračunu Občine Gorenja vas - Poljane letos načrtujejo dobrih trinajst milijonov prihodkov in 14,7 milijona evrov odhodkov.

Razvedrilo / sreda, 1. marec 2023 / 19:07

Tridesetletnica ansambla Viharnik

Kamniški ansambel Viharnik praznuje 30-letnico delovanja. Od začetkov do danes se je zasedba spreminjala, zadnja večja sprememba pa se je zgodila leta 2019, ko se je poslovila dolgoletna pevka Sabi...

Kultura / sreda, 1. marec 2023 / 19:07

Slovenska peč v Kropi

V Kropi bo ta petek potekal strokovni simpozij 70 let odkritja Slovenske peči v Kropi.