V Acroniju petdeset novih zaposlitev
V jeseniškem Acroniju za letos napovedujejo kar petdeset novih delovnih mest, potrebovali bodo zlasti metalurge. Sredi leta bo zaživela še ena, kar 30 milijonov evrov vredna naložba v novo linijo za obdelavo specialnih jekel.
Kot poudarja Jasnič, se ruski lastniki k sreči zavedajo, da samo nenehna vlaganja omogočajo dolgoročno preživetje in razvoj podjetja.
Jesenice – »V leto 2016 se podajamo z optimizmom in dobrimi medosebnimi odnosi,« pravi Blaž Jasnič, direktor podjetja Acroni, ki je član skupine SIJ – Slovenska industrija jekla. To največje jeseniško podjetje, ki ima okrog 1120 zaposlenih, je tudi v letu 2015 po direktorjevi oceni poslovalo uspešno, in to kljub padcu cen niklja in posledično znižanju cen izdelkov in upadu naročil. »Negotovost na trgu je zahtevala ogromen angažma tako prodajnih kot nabavnih služb in lahko rečem, da so sodelavci odigrali vrhunsko vlogo,« poudarja direktor, ki številk o poslovanju v letu 2015 še ne razkriva. »Lahko pa rečem, da bo proizvodnja za okrog šest odstotkov manjša kot leto prej, prodaja pa bo nižja za okrog deset odstotkov. A obenem nam je uspelo povprečno ceno izdelka povišati za sedem odstotkov, torej smo kljub nižjim količinam dosegli višjo dodano vrednost,« je vendarle zadovoljen Jasnič. Glavni proizvodni program ostaja nerjavna debela pločevina, glavni trg Evropa, prodaja raste na ameriškem trgu, usmerjajo se tudi v Azijo.
Tržno nišo iščejo zlasti v segmentu specialnih vrst jekel. Lani so tako razvili nove nikljeve zlitine, ki jih bodo letos intenzivno tržili, hkrati pa na ta način vstopali v višje cenovne razrede. Tona konstrukcijskega jekla se danes na trgu prodaja po ceni okoli 350 evrov za tono izdelka, medtem ko za posebno nikljevo zlitino lahko dosežejo ceno do deset tisoč evrov za tono.
Prav inovativnost razvojnikov, ki delujejo v okviru Acronija in so tudi del Razvojnega centra Jesenice, je ena od velikih konkurenčnih prednosti podjetja. Za razvoj specialnih vrst jekel nenehno prejemajo najvišja priznanja, obenem pa je tudi trg »lačen« takšnih izdelkov. »Nove produkte, ki smo jih razvili lani, bomo letos dali na trg, kar bo zagotovo pripomoglo k poslovnemu izidu. Poleg tega bomo sredi leta v proizvodni proces vključili novo linijo za obdelavo specialnih jekel, ki nam bo omogočila izdelavo materialov z visoko dodano vrednostjo za najzahtevnejše kupce iz naftne in plinske industrije.« Naložba je vredna kar 31 milijonov evrov, podobno velika pa bo tudi naložba v peč AOD, ki jo bodo v proizvodnjo vključili v začetku prihodnjega leta. Kot poudarja Jasnič, se ruski lastniki k sreči zavedajo, da samo nenehna vlaganja omogočajo dolgoročno preživetje in razvoj podjetja. »Lahko rečem, da imamo s tega vidika z lastniki veliko srečo.« Učinki posodobitev (pri vseh napravah gre za najnovejšo tehnologijo) se bodo na trgu in v dodani vrednosti na zaposlenega pokazali v prihodnjih nekaj letih, napoveduje direktor.
Hkrati s posodobitvijo proizvodnje pa bodo tudi na novo zaposlovali, že letos bodo potrebovali vsaj petdeset novih sodelavcev, zlasti metalurgov, pri čemer se direktor zaveda, da jih bo težko dobiti. »Obstaja velika vrzel med šolskim sistemom oziroma razpisanimi programi in dejansko potrebo po poklicih v industriji,« opozarja sogovornik. V Acroniju vsako leto razpišejo deset štipendij, do leta 2020 pa bodo vsako leto število štipendij podvojili; ne nazadnje se bo v naslednjih nekaj letih upokojilo kar dvesto sodelavcev.