Razpis Eko sklada za socialno šibke
Nepovratne finančne spodbude za vgradnjo novih kurilnih naprav na lesno biomaso lahko pridobijo tudi socialno šibki občani Kranja.
Kranj – Eko sklad je objavil javni poziv za nepovratne finančne spodbude za zamenjavo starih kurilnih naprav na trdna goriva z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso, za katere lahko zaprosijo socialno šibkejši občani devetih slovenskih občin, ki so zaradi prekomerne onesnaženosti zunanjega zraka z delci PM10 uvrščene v razred največje obremenjenosti in imajo sprejet odlok o načrtu za kakovost zraka. Med njimi je tudi ena gorenjska občina – Kranj.
Nepovratna sredstva lahko pridobijo socialno šibkejši občani, ki so v času oddaje vloge upravičeni do denarne socialne pomoči, ki ni izredna socialna pomoč. Na razpolago je milijon evrov, sredstva pa bodo dodeljevali za vgradnjo novih sodobnih kotlov na lesno biomaso, ki bodo priključeni na sistem centralnega ogrevanja, ali vgradnjo nove enosobne kurilne naprave na lesno biomaso, ki ogreva pretežno prostor, v katerem je postavljena. Višina nepovratne finančne spodbude bo znašala do 100 odstotkov priznanih stroškov naložbe, a ne več kot osem tisoč evrov za malo kurilno napravo na polena in kombinirano kurjavo, šest tisoč evrov za malo kurilno napravo na pelete, štiri tisoč evrov za peletno peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin) in največ dva tisoč evrov za enosobno kurilno napravo.
»Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena naložbam, ki se bodo pričele izvajati po vročitvi odločbe – to pomeni, da je najprej potrebno pripraviti in oddati vlogo ter počakati na odločbo Eko sklada, šele potem sledi izvedba ukrepa. Drug pogoj je, da na območju izvedbe ukrepa Mestna občina Kranj ni z občinskim aktom ali lokalnim energetskim konceptom predpisala drugačnega prednostnega načina ogrevanja, npr. obvezna priključitev na omrežje daljinskega ogrevanja ali zemeljskega plina, kjer le-to obstaja,« je pojasnil Matjaž Eržen, energetski svetovalec mreže Ensvet.