Zaradi pritožbe Snage še brez dovoljenja
CERO Mala Mežakla še ne more začeti obdelovati mešanih komunalnih odpadkov, ker še nimajo okoljevarstvenega dovoljenja. Vzrok: pritožba konkurenčne Snage.
Jesenice – Na deponiji Mala Mežakla še niso začeli z obdelavo mešanih komunalnih odpadkov, saj za to še niso prejeli okoljevarstvenega dovoljenja. Zato bodo, kot je povedal Ivan Hrženjak iz podjetja Ekogor, ki ima koncesijo za to dejavnost, odpadke na deponiji začasno skladiščili. To po Hrženjakovih besedah ne bo predstavljalo nobenih težav za občine oziroma komunale, ki dovažajo odpadke na Malo Mežaklo.
Ekogor je vlogo za integrirano okoljevarstveno dovoljenje podal že konec aprila lani, vzrok za to, da agencija za okolje dovoljenja še ni izdala, pa je pritožba Snage. Ta je namreč vložila zahtevo za status stranskega udeleženca v postopku, agencija za okolje je zahtevo sicer zavrnila, zdaj pa se je Snaga pritožila na ministrstvo za okolje. Do odločitve ministrstva pa agencija ne more nadaljevati s postopkom izdaje okoljevarstvenega dovoljenja. Snaga je upravljavec Regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) Ljubljana, v ozadju pa naj bi bil boj za odpadke. Upravljavci si namreč prizadevajo, da bi v obdelavo dobili odpadke iz čim več slovenskih občin.
»Poteza Snage nam je nelogična in nerazumljiva, saj z vidika zakonodajnih zahtev ne izpolnjuje nobenega od pogojev za priznanje položaja stranskega udeleženca. Menimo, da je namen izključno in zgolj zavlačevanje postopka pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja za napravo Center za ravnanje z odpadki (CERO) Mala Mežakla, saj le-ta predstavlja konkurenčni objekt njihovemu RCERO Ljubljana. Snaga tako s svojimi zahtevki jasno izkazuje zgolj svoj ekonomski interes, in ne pravnega. S svojo zahtevo želijo omejiti konkurenco na tržišču, dejstvo pa je, da s tem ne povzročajo zgolj nepopravljive poslovne škode podjetju Ekogor, temveč predvsem resno ogrožajo javni interes celotne gorenjske regije,« je oster Ivan Hrženjak, direktor podjetja Ekogor. Kot je prepričan, bodo okoljevarstveno dovoljenje prejeli vsaj v roku petih mesecev. Z Občino Jesenice in upravljavcem odlagališča JEKO-IN pa so se dogovorili, da bodo dotlej odpadke na deponiji začasno skladiščili. Po veljavni zakonodaji je namreč dovoljeno skladiščenje odpadkov do obdelave do največ enega leta. »Skladiščenje odpadkov bo zagotovljeno na območju CERO Mala Mežakla in ne bo predstavljalo nikakršne motnje za izvirne povzročitelje odpadkov,« zagotavlja Hrženjak.
Vprašanje, zakaj zahtevajo status stranskega udeleženca, smo naslovili tudi na Snago. Kot so nam pojasnili, so v načrtu ravnanja z odpadki, ki ga je EKOGOR podal v vlogi za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, med občinami naštete tudi občine Kamnik, Komenda, Postojna in Pivka. Te štiri občine pa so se s podpisom pristopnih pogodb že vključile v skupno ravnanje z odpadki v okviru RCERO Ljubljana. V skladu s podpisano pogodbo so svoje odpadke dolžne pripeljati v RCERO Ljubljana, so povedali v Snagi. »Vključitev teh občin v načrtovano rešitev podjetja Ekogor posega v koristi Snage kot upravljavca objektov in naprav RCERO Ljubljana,« so v Snagi odgovorili na vprašanje, zakaj zahtevajo status stranskega udeleženca pri pridobivanju okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Ekogor.